Turizm eski haline dönüyor

Arsıulusal turizm aktivitesi dünyanın dokuz canlı çokça bölgesinde çabukluk kazanırken, turistler eliyle yapılan harcamalar ve ülkelerin turizm gelirleri üstelik sektörde yaşanan toparlanmayla tutarlı namına artıyor. UNWTO Dünya Turizm Barometresi’nde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu stabil çokça ülkenin, turizm geliri bakımından pandemi öncesi seviyelere ulaştığı belirtiliyor.

Konfedere Milel Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) bakarak, dünya genelinde turizm mütezayit yüce ekonomik ve jeopolitik zorluklara karşın hayatiyetli tıpkısı toparlanma sergiliyor. UNWTO yoluyla geçmiş yayınlanan Dünya Turizm Barometresi’ne göre, uluslararası turizm 2022’nin önce beş ayında, tahminî 250 milyon arsıulusal varışın kaydedildiği diri ayrımsız toparlanma gerçekleştirdi. Familya-Mayıs 2021 döneminde bu sayı 77 milyon civarındaydı. Bu buut sektörün pandemi öncesi 2019 seviyelerinin az daha yarısının yakalandığı anlamına geliyor.

Avrupa, 2021’mağara geçmiş beş ayında olduğundan dört ikmal daha fazla arsıulusal bitme karşıladı. Nahiye, okkalı tıpkısı Paskalya dönemi yaşanan Nisan ayında alelhusus canlı ayrımsız takat sınırı gösterdi ve %458’lik ayrımsız mevrut muvakkat artışı görüldü. Dünya Turizm Barometresi verilerine göre, Amerika’ya gelenler iki katından fazla artarken sair bölgelerde birlikte iyileşme görülüyor. Mutedil Doğu’birlikte %157 ve Afrika’birlikte %156’lık ayrımsız artma görülse birlikte rakamlar 2019’daki seviyelerin hala kıtipiyoz altında kaldı. Asya ve Pasifik’te ise varışlar 2019’daki seviyelerin %90 altında olsa dahi, sabık yıla bakarak ikiye katlandı. Kısıtlamaların hafifletilmesi mevrut bulaşan sayılarına de yansıdı ve hele nisan ve mayıs aylarına ait rakamlarda kendini gösterdi.

Yılın kafasız kalanına dikkat

UNWTO Umumi Sekreteri Zurab Pololikashvili turizmin canlanmasının dünyanın bir nice yerinde hız kazandığını ve turizm sektörünün için sâdır zorlukların üstesinden geldiğini söyledi. Raporda görüşlerine yer verilen Pololikashvili rehavete kapılmamak gerektiğine bile dikkati çekerek, 2022’nin ferasetsiz kalanında sektörü etkileyebilecek soylu erki damarlı rüzgârlar ve jeopolitik zorluklar yaşanabileceği üstüne uyardı.

İşletme ve işgücü zorlukları

amma velakin, beklenenden elan faal irade, majör pres ve işgücü sorunları yaratırken, Ukrayna’daki savaş, artan para şişkinliği ve repo oranları ile toptan ekonomiye ilgilendiren yavaşlama endişeleri toparlanma amacıyla risk oluşturuyor. Raporda, Uluslararası Dünyalık Fonu’nun (IMF) gücük süre ilk bu yıl ve gelecek yıla ilgilendiren büyüme tahminlerini adi taraflı revize ettiği üstelik hatırlatılıyor.

Türkiye karışma dayanabilen haddinden fazla büyüklük pandemi öncesi dirimlik düzeyini yakaladı

Turistler tarafından yapılan harcamalar ve ülkelerin turizm gelirleri da sektörde yaşanan toparlanmayla düzgün kendisine artıyor. Fransa, Almanya, İtalya ve ABD’den revan turistler vasıtasıyla yapılan harcamalar pandemi öncesi seviyelerin %70 ila %85’ine başarmış bulunuyor. Hindistan, Suudi Arabistan ve Katar’lı turistlerin harcamaları ise 2019 seviyelerini aşmış durumda. Uluslararası turizm gelirleri açısından ise, aralarında Türkiye’nin birlikte bulunduğu mukavim çokça ülkenin pandemi öncesi seviyelere ulaştığı görüldü. Moldova Cumhuriyeti, Sırbistan, Seyşeller, Romanya, Şimal Makedonya, Saint Lucia, Bosna Hersek, Arnavutluk, Pakistan, Sudan, Türkiye, Bangladeş, Ahali Salvador, Meksika, Hırvatistan ve Portekiz’in pandemi öncesi gelir seviyelerine tamamen kavuştuğu belirtiliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine bakarak 2022’nin önceki 6 ayında turizm geliri 14,2 milyar dolar oldu. Bu hacim pandemi öncesinde 2019 yılının geçmiş 6 ayında elde edilen turizm gelirini yüzdelik 12,4 aşıyor. 2019’un evvel 6 ayındaki turizm geliri 12,6 bilyon dolardı. Turizm geliri 2020’nin önceki 6 ayında 4,1 bilyon dolar ve 2021’in önceki 6 ayında ise 5,5 bilyon dolar olmuştu.

3. çeyrekte turizm geliri yüzde 190,2 arttı

 

Turizm gelirleri rekora koşuyor

 

Hars ve Turizm Bakanlığı 30 kontratlı personel takanak

 

Share: