Türk kadınları Avrupa’yı bastırdı

Türkiye’nin karı idareci karnesi Avrupa’yı geride bıraktı. Uluslararası denetleme, algı ve danışmanlık şirketi Grant Thornton yoluyla, 39 ülkede gerçekleştirilen ‘Karı Yöneticiler’ araştırması sonuçlandı.
Yüzdelik 45 ile avrat idareci oranı sunma faziletkâr devlet Tayland’ın oldu. Dünya ortalaması olan yüzdelik 20’nin 5 benek konusunda çıkan Türkiye İngiltere, Fransa ve Almanya’yı solladı.
Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerine derkenar olmasının sevindirici olduğunu belirten Grant Thornton Türkiye Başkanı Aykut Halit, “Dünya ortalamasında 2009 yılına bakarak yaşanan düşüşün ise sunma gücük zamanda yerini üs tıpkı artışa bırakmasını umuyorum” açıklamasında bulundu.
Araştırmaya bakarak, şirketlerin avrat becerikli ortalaması 2009 yılında 24, 2004 yılında ise 19’du.
Uzak Doğu uzak ara ayırt attı
Kadınların şirketlerin eğin kademelerinde fariza alma oranlarına mum tutmayı amaçlayan araştırmaya 39 ülkeden 11 bin firma katıldı. Tayland’ın reis olduğu araştırmada Uzak Maşrık ülkeleri ayn doldurdu. Tayland’ın peşi sıra yüzdelik 40 ile Gürcistan, yüzdelik 36 ile Rusya’nın yer aldığı sıralamayı, yüzdelik 35’yiğitlik nazaran Hong Kong ve Filipinler takip etti.
Global kendisine ele alındığında ise araştırma, şirketlerin yüzdelik 8’inde eş CEO olduğunu ortaya çıkardı. Bu kategoride lider gine Tayland oldu. Çin ve Vietnam bile acun ortalamasının açıkça duruluk uğrunda. Araştırma, Tayland’üstelik CEO rolünde karı yöneticiye topluluk iştirak oranının yüzdelik 30, Çin’de yüzde 19 ve Vietnam’dahi yüzde 16 olduğunu ortaya koydu. 
Türkiye Avrupa’ya fark attı Japonya şaşırttı
Acun ortalaması baz alındığında ise yüzdelik 20 oranının yakalayan ve üstüne sâdır talih sayısı 27 olurken 12 mutluluk üstelik çizginin altında kaldı. Yüzdelik 25’lik cesamet ile, cızık üstünde kalmayı başaran Türkiye’yi, yüzde 24 ile Brezilya, yüzde 23’yiğitlik oranlarla Vietnam, İngiltere ve Ermenistan, yüzdelik 22’lik oranlarla İspanya ve İtalya ve yüzdelik 21’lik göre Fransa takip etti.
Araştırmanın genişlik can alıcı sonucu ise Japonya’dan geldi. Yüzdelik 8 oranıyla Japonya, şirketlerinde karı yöneticiye en birkaç alay veren talih konumunu Bir Fellah Emirlikleri ile gelişigüzel paylaştı.
Yönetimde karı istemeyen müşareket sayısı arttı
Araştırma, yönetiminde kadın çalışana saha vermeyen ortaklık sayısında ise artma olduğu ortaya çıkardı. Şirketinde avrat müteharrik sıfır talih sayısı 2009’de yüzdelik 35 iken, 2011’birlikte bu devlet yüzdelik 38’e tırmandı.
Mavera yandan, dal yönetimde eş çalışanların düz aldığı şirketlerde kadınların yüzde 22 ile imdi CFO yahut finans direktörü, yüzdelik 20 ile âdem kaynaklarından sorumlu direktör ve yüzde 9 ile pazarlama ve as direktörlüğü pozisyonlarında dokunaklı istihdam edildiklerini gösteriyor. 
Ayrımlı ülkeye değişik yöntem
Grant Thornton’un 39 ülkede 11 bin müşareket ile gerçekleştirdiği araştırı, averaj 15 zaman süren telefon görüşmeleri tarafından gerçekleşti. Kültürel bazı farklılıklardan çevre uygulamada farklı yöntemler kullanıldı. Japonya’bile kere, Filipinler’bile yüz yüze görüşmeler ve Çin’da ise karşı karşıya ve telefonla müzakere yöntemleri bire bir arada kullanıldı. Araştırma Grant Thornton International araştırma şirketi Experian Business Strategies şirketi aracılığıyla gerçekleştirildi.
Istihsal ve bakım sektörü dahi var perakende da
Araştırmanın gaye kitlesi CEO’lar, becerikli direktörler, yönetim kurulu başkanı ve gayrı kıdemli yöneticilerden oluştu. Araştırmaya katılan sektörler ise oranlarıyla birlikte şöyle: Yüzde 25 üretim, yüzdelik 25 hizmet, yüzde 15 ile müteferrik, yüzde 10 inşaat, yüzdelik 25 ise diğerleri.

Share: