Türk müteahhitler dünyada 3. oldu

‘Dünyanın Sunma Büyük 250 Müteahhiti’ listesi mufassal aynı müddet sonradan değişti. Gelişigüzel sene listedeki müteahhit firma sayısıyla Çin’in galip geldiği listede ikinciliğini esirgeyici Türkiye, 2020 yılı verilerinin temel alındığı 2021 listesinde üçüncü sıraya düştü. Amerikan üstencilik firmaları ise ikincilik koltuğuna oturdu. Bu kapsamda dünyanın önceki 250 müteahhiti listesinde Çin’den 78 firma yer alırken, Amerika’dan 41, Türkiye’den ise 40 firma bulunuyor. Geçen yılki listede ÇAKER’den 35, Türkiye’den 44 firma kayran almıştı. Eskimemiş listedeki bu tek firmalık ayırt, Türkiye’nin yerini değiştirse bile, koronavirüs pandemisi koşullarında dünyada aksiyon yapış koşulları, kalan mal fiyatları üzere sağlam çok nedene karşın Türkiye’nin performansını ‘koruduğu’ şeklinde değerlendirildi. Buna bakarak sırasıyla Uyanış İnşaat, Limak, Devir Yapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Itibar İnşaat, TAV, Nurol, Esta İnşaat listede ilk 10 Türk firması namına vadi aldı. Bu firmalar umumi sıralamada birlikte konumlarını yükseltti.

Küresel behre düştü

Milliyet’cilt Ruh Erdoğan’ın haberine bakarak 2019’birlikte arz aşkın gelir elde eden önceki 250 müteahhitlik firması arasında 44 Türk müteahhitlik firması saha almış ve bu firmalar 21.6 bilyon dolar tutarında dirimlik ile küresel pazardaki yüzde 4.6’lık payı korumuştu. Bu sayede gelirleri itibarıyla yedinci tam meydan kayran Türkiye 2020’birlikte ise yüzdelik 4.4’e sakıt global payı ile sekizinci oldu. BENDE’nin payı yüzdelik 4.9 iken, Çin ise yüzdelik 25 ile degaje uzaklık birinci konumda bulunuyor.

Genel yerine listenin önce 25 sırasında düzlük düz firmalar üzere bire bir değiş gözlenmedi. ENR’ye bakarak 145 üstencilik firmasının bu yılki listede elan beş altı arsıulusal gelire ehil olduğu bildirildi. Bu sene listelenen 91 firma biriken gelişim yükünü artırdı, 75’i azaltı ve 41’inin
ise ayrımsız kaldı.

Uluslararası operasyonlara, personel alımına bakıldığında tam firmaların yüzde 41.7’sinin etkin sayısını azalttığı, yüzde 35.6’sının ise artırdığı görüldü. Geçen yılki listede, firmaların sadece yüzde 19’u arsıulusal kadrolarını azaltmıştı.

Enfrastrüktür punt olacak

ENR (Engineering News – Record) Dergisi’nin listeyi açıkladığı genel ağ sitesinde; koronavirüs salgınına sınırlanmış adına döviz kuru değişiklikleri, artan hammadde fiyatları, nakliyat fiyatları ile vasıflı işçi tedarikinin çok zorlaştığı, firmaların hisse senedi yapış modellerinin birlikte zorlandığı anlatım edildi.Birçok yüklenici amacıyla bu faktörlerin öngörülemeyen seviyelere çıktığı belirtilirken, ekonomilerde pandemi etkisinin hissedildiği kaydedildi. Kâh ülkelerde kısıtlamaların kalktığı, eskimemiş altyapı projelerinin okazyon olabileceği ancak maliyetlerin bu fırsatlara bariyer teşekkül edebileceği kaydedildi.

İnşaatta yeryüzü balaban düşüş

Arsıulusal yapım pazarı 2019’bile yüzde 2.9 daralarak 487.3 milyar dolardan 473.1 milyara gerilemişti. 2021 listesine bakarak ise arsıulusal üstencilik geliri, yüzdelik 11.1’lik düşüşle 420.4 milyar dolar oldu. Bu düşüş, 2003’kap bu yana kaydedilen bildirme iri yıllık düşüşü belen ediyor.

Türk müteahitler 31.3 milyar dolar getirdi

 

Türk müteahitler gözünü Dünya Kupası’na dikti

 

 

Share: