Türk müteahhitler Karabağ’ın imarında düzlük almak istiyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, “Dağlık Karabağ’bile ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile baştan imar çalışmalarında Türk müteahhitlerin hareketli tumturak üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine yer iyi şekilde katkıda bulunmaları, önümüzdeki sene üzere önceliklerimiz arasında vadi alacaktır.” dedi.

Dünya ekonomisinde büyümeye dönük endişeler, korumacı politikalar, emtia fiyatlarındaki temevvüç ve siyasi riskler global yapım pazarını menfi etkilerken, toptan yapım sektörü sonuç kendisine bu sene bakir nev koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle şişman düşüşler ve dalgalanmalar yaşadı.

Arsıulusal alanda nam yapan dünyanın yer şişman 3. proje büyüklüğüne ehil Türk müteahhitlik sektörü de söz konusu gelişmelerden suratsız etkilenirken, sınırlı zarfında hayata geçirilen konut kredisi bindi faaliyetleriyle toparlandı.

TMB Başkanı Mithat Yenigün, sektörün faaliyetlerine, 2021 yılına ilgilendiren öngörü ve hedeflerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Çağ ve Türkiye ekonomisi açısından 2018 ve 2019’un it canlı geçtiğini anlatım fail Yenigün, Kovid-19 salgının etkisinin mevcut sıkıntıları artırdığını belirtti.

Yenigün, salgının, yarattığı ek maliyetler ve engellerle halihazırda kırılganlıkları mevcut üstencilik sektörünün mikro içre da damarı bozuk etkilere maruz kaldığını belirterek, projelerde yavaşlama olduğunu, bazılarının birlikte durduğunu anlattı.

Yaz aylarında bağan nema süresince uygulamaya konulan akla yatkın meşrut konut kredisi kampanyalarının isteklendirme edici etkisiyle sektörde aynı diriliş yaşandığına dikkati çeken Yenigün, ağırlıkla düşük değerli emlak kredisi ve güzeşte yılki daralmadan kaynaklı baz etkisinden bindi düzlük sektörün, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde almanak bazda gösterdiği yüzdelik 6,4’lük performansla yeniden büyümeye başladığını aktardı.

Yenigün, yılın üçüncü çeyreğinde, Türkiye ekonomisinde ve akıbet yıllarda büyümenin lokomotifi reşit inşaat sektöründe daralmanın geride kaldığının izlenmesinin serencam rütbe sevindirici olduğuna bel ederek, “Açıklayan bu rakamlarla 2020 yılı ekonomik büyümesinin pozitif olacağı yönündeki umudumuz artmaktadır. Elhak konuşu krizlerde önceki daralmanın görüldüğü departman olduğu gibi, toparlanma de öncelikle üstencilik sektöründen başlamaktadır.” diye konuştu.

Eylül ayından itibaren nema avantajının sona ermesiyle bölük bey hızının yavaşladığını ve satışlarda göçük görüldüğünü dile getiren Yenigün, “Salgının süren belirsizliklerine karşın 2021 yılına umutla bakıyoruz. Hükümetimizce ülfet ve ekonomi alanlarında başlatıldığı açıklayan ıslahat sürecini dahi çok önemsiyoruz. Ekonomimizde sürdürülebilir büyümenin yakalanmasıyla ülkemizin kalkınmasına ulama sağlayacak adımları destekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk müteahhitlerin üstlendiği hep proje tutarı 413 milyar dolar
Yenigün, Tecim Bakanlığının verilerine bakarak, bu yılın son teşrin ayı itibarıyla müteahhitlerin, yurt dışında hep bedeli 10,4 milyar doları olan 175 proje üstlendiğini tabir ederek, “Dolayısıyla salgın öncesi ortaya koyduğumuz yıllık 20 bilyon dolar tutarında proje hedefini yakalamamız olanaklı olamayacaktır. Gelinen noktada, sektörümüzün ensiz dışına açıldığı 1972 yılından bugüne kadar 127 ülkede üstlendiği mecmu proje tutarı ise 413 milyar dolara ulaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Acun ekonomisinde 2021’üstelik büyümeye intikal beklentileri olduğunu aktaran Yenigün, bu çerçevede inşaat sektörünün nazik ayrımsız gösteriş üstleneceğini tutum ettiklerini kaydetti.

Yenigün, salgının arama altına almasıyla küresel tutum ve yapım sektörü açısından normalleşme sürecinin başlayacağını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Ülkelerin gündeminde yer matlup kalkınma hamleleri ve enfrastrüktür ihtiyaçlarında, berenarı riskli bölgelerde akıllıca maliyetle ve nitelikli iş yapıyor olması Türk müteahhitlerini öne çıkaracaktır. TMB olarak, tekmil belirsizliklere rağmen krizin etkilerini yeni açılımlar ortaya koyarak aşmaya çalışıyoruz. Güçlükle dışında yıllık kullanılmamış proje tutarında gene 20 bilyon dolar seviyesinin yakalanması ve global devler liginde ehil olduğumuz kavuşum korunması için çalışmayı sürdürüyoruz. Proaktif yaklaşımlar çerçevesinde finansman temini üzerine somut gelişmeler olduğunda bu seviyeyi üstelik aşabiliriz.”

“Sorunların çözümü üzere temaslar sürüyor”
Yenigün, tıpkısı taraftan hükümetin desteği ve diplomatik adımlarla Libya, Koy ülkeleri gibi geleneksel pazarlardaki kâin sorunların çözümü için temasların sürdüğünü, gayrı taraftan kalan rakiplik süresince münasebet çeşitlendirmesi amacıyla ciddi adına çalıştıklarını söyledi. Yenigün, “Alelhusus Suudi Arabistan’üstelik müteahhitlerimizin sorunlarının artmasıyla, Suudi Arabistan yetkililerine yararlı diyalog ve iş birliği çağrısında bulunduk.” dedi.

Irak’ta detaylı zamandır bekleyen yapım ihtiyacına en hızlı çözümün Türk mühendislik ve üstencilik firmalarının getireceğine inandıklarını belirten Yenigün, “Bu iştiyak ve düşüncelerimizi, Irak Başbakanı Mustafa umum-Kazımi’nin ülkemizi ziyareti vesilesiyle 17 Aralık’ta Ankara’birlikte Türk aksiyon insanlarıyla gerçekleştirilen toplantıda tabir ika fırsatı bulduk. Ayrımsız şekilde Libya üzere üstelik bildirme aktif çözümü esasen Türk üstencilik firmaları üreteceklerdir.” diye konuştu.

Yenigün, alışveriş çeşitlendirilmesi üzere alelhusus Kumluk Şeş Afrika ülkelerinde kalkınma planları çerçevesinde sürdürülecek projelerden majör tıpkısı behre almayı hedeflediklerinin altını çizerek, “Şef pazarımız Rusya, önümüzdeki dönemde da bizim için yetişkin olacaktır. Ayrıca Dağlık Karabağ’üstelik ortaya çıkacak ihtiyaçlar ile yeniden ümran çalışmalarında Türk müteahhitlerin faal azamet üstlenmeleri ve Azerbaycan ekonomisine en bereketli şekilde katkıda bulunmaları, önümüzdeki yıl için önceliklerimiz arasında yer alacaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Türk Eximbank’ın Riziko Sigortası, Kefalet Bonosu bire bir zaman evvel uygulamaya konulmalı”
Elverişsiz dışında yer büyük ihtiyacın finansman olduğuna meni fail Yenigün, bu doğrultuda, Türk Eximbank’ın Riziko Sigortası, Kefalet Bonosu kabil programlarının ayrımsız zaman geçmiş uygulamaya konulmasını ve Yurtdışı Inanca Mektubu programının yaygınlaştırılmasını beklediklerini söyledi. Yenigün, Afrika ve Asya kalkınma bankaları ile İslam Kalkınma Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, ayrıksı mevki Eximbankları gibi uluslararası kurum ve kuruluşlarla bu konuda çalıştıklarını rapor etti.

Depreme karşı 8 sektör paydaşı umum ele
Ancak ortamında şu zaman rüçhan ruzname maddelerinin TMB girişimi ile sektörün öncü 8 sivil toplum kuruluşunun başlattığı “Depreme Alın Tekiz” girişimi olduğunu belirten Yenigün, amaçlarının, depremle uğraş sürecine maksimal katkı sağlamak olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede “çatı müteahhitleri için ehliyet sisteminin uygulanması, yaşayan bina denetimleri, bayındırlık mevzuatının geliştirilmesi ve yer sarsıntısı odaklı kentsel transformasyon” ilkin almak amacıyla önerilerini ortaya koyduklarını dile getiren Yenigün, bu doğrultusunda projeler yapmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Defans Sanayii Başkanlığı milli torpido gözü projesi ORKA’yı başlattı

Icra Vekili Akar’dan Hafter’in hadsiz sözlerine cevap

2020 yılında ölen milyarderler

Brexit Türkiye ekonomisini elbette etkiler?

Share: