Türk müteahhitler sıkı dışında 6,5 bilyon dolarlık gelişim üstlendi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Temmuz 2021 İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nu yayımladı.

Raporda, Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türk müteahhitlik firmalarının, 2021 yılı haziran ayı sonu itibarıyla 33 ülkede 6,5 milyar dolar tutarında 100 proje üstlendiği belirtildi. Böylelikle dar dışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972’den bugüne üstlenilen proje tutarının 428 bilyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Bu yılın altı ayında en fazla proje üstlenilen evvel ilkokul ülkenin, Zambiya (1,3 bilyon dolar), Slovenya (748 milyon dolar), Kazakistan (674 milyon dolar), Azerbaycan (543 milyon dolar) ve Rusya Federasyonu (405 milyon dolar) olduğu belirtilen raporda, müteahhitlerin, sınırlı dışında almanak 20 bilyon dolar, orta vadede dahi 50 milyar doların üzerinde proje deruhte hedefini koruduğu, bu kapsamda finansman temini ve akça akışının balaban ehemmiyet taşıdığı vurgulandı.

Sektörün rekabet gücünün korunması amacıyla dijitalleşme gündeminin gerisinde kalma lüksünün olmadığı benzeri süreçten geçildiğine bel edilen raporda, bu alandaki gecikmenin telafisinin oldukça yavaş olacağı rapor edildi.

Maliyet artışlarına dikkatin çekildiği raporda, özellikle demir-çelik ve çimentoda öngörülemeyen faziletli artışların maliyet baskısını ağırlaştırdığının şeş çizildi.

Geçen sene başlayan hane kıymet artışının bitmeme ettiğini aktarılan raporda, “Önümüzdeki güzün getiri oranlarında düşüş gerçekleşse da bu posta basamak talebi artışıyla fiyatlarda kayda derece düşüş beklentisi mevcut değildir.” değerlendirmesinde bulunuldu.​​​​​​​

Akıbet 5 yılda yeryüzü çok kamu ihalesi alan 20 yüklenici

Müteahhitlerin yapım demiri isyanı

Share: