Türk şirketlerinin tahvilleri kısık bölgeye girdi

ESIR merkezli basın kuruluşu Bloomberg, Türk lirasının tamam dünyada yeryüzü şiddetli performansa cemaat servet birimlerinden biri olması ve faziletkâr para şişkinliği dolayısıyla Türk şirketlerin tahvil borçlarının sorunlu düzeylerde prosedür gördüğünü yazdı.

Türkiye’nin sunu nazik ikinci telekomünikasyon şirketi Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin iki tahvili güzeşte hafta esasen bu yana donuk seviyelerde muamelat gördü.

16 MİLYAR DOLARI AŞAN BORÇ

Bloomberg’in haberine bakarak yatırımcılar, şirketin toplamda tahminî 1 milyar dolarındaki Haziran 2024 ve Küçük Ay 2025 vadeli tahvilleri üzere aynı vadedeki KÖLE Hazine tahvilleri üzerinde 1000 temel puandan çok prim rica ediyor.

BENDE merkezli matbuat kuruluşunun sorularına cevap kendisine şirket, likidite pozisyonunun akva olduğunu ve akışkanlık koşullarına kapalı namına döviz cinsindeki iki tahvilden herhangi birini kavrayışsız almayı düşünebileceğini söyledi.

Türk şirketleri, 2024’ün sonuna kadar olan vadede 16 bilyon doları aşan borcu çevirmeleri gerekiyor. Şirketlerin dolar cinsi arbitraj faizlerinin ortalama olarak neredeyse yüzde 12’ye ulaşmasıyla alay malay baştan finansman baskıları hastalıklı TL ile yoğunlaşıyor.

DOLAR BORCU OLAN ŞİRKETLER CİDDİ ÇARPIŞ ALDI

TL bu sene dolar karşısında değerinin dörtte birinden fazlasını kaybetti. Gelirlerinin çoğunu Türkiye’bile elde fail fakat dolar cinsinde borcu olan şirketler bu durumda dokunaklı darbe aldı.

Coca Cola Co.’nun şişeleme biriminin ocakta arbitraj ihraç etmesinin arkası sıra Türkiye bu sene uluslararası borç piyasalarında yalnızca bir eş kaydetti. 2021’in tamamında toplamda 14 kurumsal anlaşma gerçekleştirilmişti.

Almanya’nın Frankfurt kentinde bulunan envestisman şirketi Union Investment Privatfonds GmbH’dahi mümessil portföy yöneticisi ve gelişmekte olan piyasalardaki kurumsal borçları strateji eden birimin başkanı Sergey Dergachev, “Lira stresi etkisini hissettirdiğinde zorlu döviz kuruna maruz artan şirketlerin arbitraj değerlemeleri konusunda güçlük altına girdiğini görürsünüz” dedi.

Dergachev, “Türk Telekom’un borcunun şişman tıpkı kısmı dolar cinsinden olduğu üzere liranın değer kaybetmesinden yağlık üstünde tıpkı yük var” diye niteleyerek ekledi.

‘LİKİDİTE POZİSYONUMUZ SAĞLAM’

Türkiye Yaşayış Fonu’na ait Türk Telekom telekom sektörünün dünyadaki standartlarına göre kaldıraç oranının bağan olduğunu, finansal ve ticari yükümlülüklerini karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Şeriklik adına yapılan açıklamada “kâin iklimde mali risklerin proaktif ve temkinli aynı yaklaşımla yönetildiği” belirtildi.

Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın ihraç ettiği banka tahvilleri birlikte donuk seviyelerden prosedür görüyor. Ülker Bisküvi A.Ş’nin borcu da problemli düzeyde.

KURUMSAL NAMUS BORCU RİSKİ ARTTI

ING Bank’ta gelişmekte olan piyasalar analisti Egor Fedorov, liranın ayar kaybını gevşetmek için hükümetin döviz nakdi olan şirketlere yüreklilik yasağı getirmesinin şirketlerin döviz pozisyonlarını himaye kabiliyetini azalttığını ve kurumsal takanak riskini artırdığını söyledi.

Türkiye’birlikte değer artışı 2017’nin esasen bu yana az daha kesintisiz tıpkısı artışla koşa haneli rakamlara ulaştı. Fakat bu sene yükselen erke ve farklı mal maliyetleri nedeniyle fiyatlar çeyrek altın asrın sunu yüksek seviyesine yaklaştı. Acun çapındaki forma bankaları enflasyonla savaş ederek mülk politikasını sıkılaştırırken Türkiye bu sene siyaset getiri oranını değiştirmedi.

Anne hareket iktisadın tersine Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan daha yüksek repo oranlarının daha hızlı enflasyona bozukluk olduğuna inanıyor.

Almanak para şişkinliği haziranda yüzdelik 78,6 ulaştı ve hükümetin temerrüde düşmesine alın meri sigorta maliyeti az daha 20 yılın genişlik faziletli seviyesine geldi.

‘YATIRIMCILARIN ELAN FAZLA NETLİĞE İHTİYACI VAR’

PGIM Fixed Income’üstelik gelişmekte olan ekonomileri izleme fail iktisatçı Magdalena Polan Türk şirketlerinin kısa vadeli döviz ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar parası olduğuna dikkat çekerek, “Riziko, büyüklük ve vezneci döviz likiditesinden ve eksiksiz ekonominin yükselen risk algısından kaynaklanıyor” dedi.

Fitch Ratings geçen hafta siyasa belirsizliği, müdahaleci politikalar ve enflasyon nedeniyle 25 Türk bankasının döviz cinsinden etraflı vadeli itimat notunu düşürmüştü.

“Yatırımcıların Türkiye’deki siyasi durumun elbet gelişeceği üstüne elan fazla netliğe ihtiyacı var” diyen Dergachev, bu konuda netlik sağlanır sağlanmaz belirsizliğin hafifleyeceğini düşündüğünü söyledi.

Kavcıoğlu’ndan enflasyonla uğraş vurgusu

 

TL ticari krediler ile döviz borcu kapattılar

 

Katılma bankalarının ticari müşterilere kullandırdığı fonlar 239 bilyon TL’ye ulaştı

 

Ticari krediler yüzde 46 arttı

 

Ticari yüreklilik faizleri rekor seviyeye ulaştı

 

Share: