Türk uzmanlar araştırdı! Kovid-19 aşısı kudretli mı?

Türkiye’bile 14 Aile Perşembe haset sağlık çalışanlarıyla başlatılan aşılamada, Sinovac firmasının Kovid-19 aşısının (Coronavac) SARS-CoV-2 virüsüne alın antikor tevlit etkinliği değerlendirildi.

Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre Keyif Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde yapılan çalışmaya, daha evvel Kovid-19 enfeksiyonu geçirmemiş 90 fahri keyif çalışanı makbuz. Katılımcılar Kovid-19 enfeksiyonu geçirenler ve geçirmeyenler adına iki gruba ayrıldı. Çalışmada herhangi bir iki takım katılımcılarının, muteber evvel düze aşıdan 14 ve 28 dönüş sonradan alınan çağ örneklerinde SARS-Cov-2 virüsü spike (çalı) proteininin “Reseptöre Bağlanma Bölgesi (RBD)”’hangi karşı oluşan IgG antikor titreleri araştırıldı.

ARAŞTIRMA GRUBUNUN ULAŞTIĞI SONUÇLAR

Doç. Dr. Erdinç Müşkül, Doç. Dr. Özgür Günal, Doç. Dr. Ahmet Abat ve Uzm. Dr. Eşe Başbulut vasıtasıyla hesaplı araştırmanın geçmiş aşamasında, önceki düze aşıdan sonradan 14. ve 28. günlerde nefes testi yapılan ve Kovid-19 enfeksiyonu geçirmemiş kişilerin antikorlarına bakıldı. 14. çevrim antikor karşılık oranı yüzdelik 36 iken 28. günde bu oranın yüzde 66’ya yükseldiği görüldü. Bu son, Kovid-19 aşısının 28 bölüm arayla yapılmasının akilane tıpkısı değişmeyen olduğunu düşündürdü. Çalışmanın devamında ikinci doz aşıdan 14 aktarılma sonradan antikor yanıtlarının yeniden değerlendirileceği belirtildi.

ANTİKOR POZİTİFLİĞİNDE YÜCELME

Çalışmanın özge kısmına ise son 4 ayda Kovid-19 geçirdiği PCR testi pozitifliği ile gösterilmiş 12 eş 17 kadından oluşan ve ortalama yaşı 41.4 olan 29 afiyet çalışanı katıldı. İlk doz aşıdan 14 dönme sonradan antikor pozitifliği yüzdelik 86 iken 28 periyot ahir testte bu oranın yüzdelik 93’e yükseldiği görüldü. Bu serencam, Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan kişilerin dahi aşılama yaptırması gerekliliğini ortaya koydu.

ÇALIŞMANIN YÖRE SONUÇLARI HANGI ANLATIYOR?

Çalışmanın civar sonuçlarının zer çıkarımları olduğunu vurgulayan araştırma ekibi, Kovid-19 enfeksiyonu geçirmeyen esenlik çalışanlarında tek doz telkih sonrası bile yüzdelik 66 oranında serokonversiyon (bağışıklık yanıtı oluşması) elde edilmesinin, aşının antikor tevlit etkinliğini göstermesi açısından eke olduğunu dile getirdi. 28. günde elde edilen elan faziletli antikor titrelerinin ise 2. düze aşının 28.günde yapılması kararının doğruluğunu destekleyebileceği belirtildi.

KOVİD-19 GEÇİRENLER DE AŞILANMALI ÖNERİSİ

Çalışmada, aşının Kovid-19 geçirenlerde da antikor titrelerini yükselttiğine ve antikoru olumsuz olan iki katılımcıda antikor titrelerini pozitifleştirmesinin Dünya Keyif Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19 geçiren bireylerin aşılanması ile ilişkin önerisini desteklediğine özen çekildi. Çalışmanın 2. doz aşıdan 14 dönem sonraları ölçülecek antikor titreleri ile tamamlanacağı belirtiliyor.

Kovid-19 varyantları hangi büyüklüğünde okkalı, aşılar işe yarayacak mı?

 

Fen insanlarından ‘kanser aşısı’ çalışması

 

Konya’da 5 yaşındaki çocukta mutasyonlu virüs görüldü

 

Share: