Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sağkan: Yargıya güvenin bildirme bağan olduğu günleri yaşıyoruz

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Huzur Sağkan, Kahramanmaraş’ta stajyer avukatlar amacıyla düzenlenen 2023 yılı staj eğitim bilimi programının açılışına katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Sağkan, Türkiye’nin haddinden fazla güç aynı egemenlik krizinde olduğunu tabir etti.

“TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR YARGI SORUNU VAR”

Akıbet zamanlarda Türkiye’da şiddet kararlarının haddinden fazla tartışılmaya başladığını kaydeden Sağlık Sağkan, “Türkiye’nin iri tıpkısı şiddet sorunu var. Bugün baktığınızda, hoppadak sonuç bire bir haftaya bakın, takkadak akıbet tıpkı taban bakın, televizyonlarda durmaksızın hâkimiyet kararlarının konuşulduğunu görüyorsunuz. Yargının verdiği tıpkı değişmeyen üzerinden gelişigüzel kişinin reisicumhur adayı olup olamayacağına ait çokça sakil tartışmaların yaşandığını görüyorsunuz.” dedi.

“YARGIYA ÇEKINMEZLIK CUMHURİYET TARİHİNİN YERYÜZÜ DÜŞÜK SEVİYESİNDE”

Sağkan sözlerine şöyle devam etti: “Ya de arsıulusal benzeri sözleşmeden çıkılmasına yargının ‘dur’ deyip dememesine ilgilendiren kendisine çokça kısık tartışmaların yaşandığını görüyorsunuz. Bunların tamamından mutlak kendisine, siyasal görüşlerden da ağız ağıza özgür kendisine eminim sizlerde biliyorsunuz kim; bugün sokağa çıktığımızda, şuradan bu arada çıkalım, gelişigüzel sokakta temas 10 kişiye soralım ‘Bu ülkede yargıya güveniyor musunuz?’ diye. Maatteessüf kim yargıya güvenin Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihinde sunma düşük olduğu günleri yaşıyoruz. Bunda sorumluluğu yemeden içmeden işin siyaset kısmına, yargının 3 sac ayağından iddia ve karar kısmına atarak kurtulamayız. Bu ülkede bire bir önem sorunu varsa şayet, elbette ki sorumluluğu almamız gereken yerde üstelik bizim üstelik bu sorumluluğu almamız gerekir. Ki, o ahit ancak canıgönülden bu sistemin düzeltilmesine ilişkin kadem atabilelim.”

Share: