Türkiye, emlak fiyatı artışında dünyada reis

Küresel bölük fiyatlarındaki artım 2006’nın sonuç çeyreğinden bu yana sunma faziletli seviye olarak kaydedildi. Bu nitelik 2008 küresel krizinin temelinde olan taşınmazlar sektörü ve emlağa dayalı kredi sistemindeki de ısınmaya ilgi çekti.

Göz ve ticari yurt danışmanlığı şirketi Knight Frank eliyle hazırlanan küresel basamak fiyatları endeksine bakarak, ilgilendiren dönemde hane fiyatları yeryüzü haddinden fazla küsurat devlet ise Türkiye oldu. Bu dönemde Türkiye’de hane fiyatlarının yüzde 32 arttığı görüldü. Türkiye’yi yüzdelik 22,1 artışla Bakir Zelanda, yüzdelik 16,6 artışla Lüksemburg izledi.

ABD’de konut fiyatları dahi benzeri dönemde yüzdelik 13,2 artarak 2005’ten bu yana sunma hızlı artım olarak kaydedildi.

Emlak piyasalarındaki balonlara cebin önlemler alınıyor

Pandeminin yarattığı afiyet krizine alın ekonomilerin parasal ve mali teşviklerle desteklenmesi acun çapında taşınmazlar patlamasına defa açtı. Balon endişeleri artarken gâh ülkeler emlak piyasalarını soğutmaya yönelik adımlar atıyor.

Bakir Zelanda taşınmazlar yatırımcıları amacıyla rüşvet teşviklerini köylü çekti. Çin gayrimenkul geliştiricilerinden banka kredilerine kadar mütenevvi alanlarda adımlar attı. Knight Frank raporunda birçok ülkede yıl böylelikle teşviklerin bitmesiyle birlikte alıcıların enerjilerinin düşük olabileceği ayrıca kullanılmamış virüs varyantları ve kesintiye uğrayan telkih kampanyalarının dahi fiyatlara kötü yönlü ağırbaşlılık yapabileceği belirtildi.

Asya’dahi sunma büyük karşılık artışı yüzde 6,1 ile Singapur’dahi yaşanırken en pahalı emlak pazarı Hong Kong’da yüzdelik 2,1 kıymet artışı görüldü. Knight Frank endeksi 56 büyüklük ve bölgenin fiyatları ile elde ediliyor.

Mart ayında konutlardaki artım rekor düzeye imdi

Türkiye Cumhuriyet Forma Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan bölük fiyat endeksine bakarak Mart’ta yıllık artma yüzdelik 31,98 oldu. Sonunda 2011 yılından bu yana açıklanan endekste yeryüzü faziletli almanak çoğalma kaydedildi.

Konut fiyatlarında benzeri esbak ayak tabanı bakarak çoğalma ise yüzde 2,35 oldu. Konut değer endeksi tıpkısı dönemde essah kendisine yüzde 13,6 oranında artış gösterdi.

İller bazında bakıldığında yıllık en efdal artış İzmir’de oldu. Buna bakarak Mart ayında İzmir’de bölük fiyatları tıpkı eski yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 33,9 arttı. İzmir’i yüzde 30,3 ile Ankara, yüzde 28,9 ile İstanbul izledi.

Verilere bakarak Türkiye genelinde metrekare başına sakıt ortalama değer 4.150,5 TL oldu. Bu nicelik İstanbul’bile 6.447,2 TL, İzmir’de 5.026,2 TL ve Ankara’da 3.084,5 TL namına gerçekleşti.

Enflasyondaki yükseliş sürat kesti

Borsada zait azimet sürüyor

Sanal ofislere demet sürüyor

 

Share: