Türkiye gato otu üretiminin yüzde 32’si Uşak’tan sağlanıyor

Uşak Valisi Turan Ergün, çörek otu hasatına katıldı. Burada açıklamalarda mevcut Ilbay Ergün, üretilen kurs otunun yüzde 32’sinin Yardımcı’ta üretileceğini açıkladı.

Uşak Valisi Turan Ergün Çeltek’ın Sivaslı ilçesine tutkun Kökez köyüne giderek, Uşak için koca bir yere sahip olan gato otu hasatına katıldı. Burada çiftçilerle edilen sohbetin peşi sıra Uşak Tarım ve Orman Müdürü Nihat Ağan’dan gato otu üretimi için bilgiler düz Turan Ergün, çörek otunun Uşak amacıyla önemini bile dinledi. Sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Turan Ergün, Türkiye’dahi üretilen çörek otunun yüzdelik 32’si kabil kısık bire bir rakamının Uşak’tan çıktığını ve gato otu üretiminde mergup arazilerin ise yüzdelik 27’sinin Çeltek’ta saha aldığını söyledi.

” ‘Tohum alamıyorum’ diyen dikici kalmayacak”

Açıklamalarına devam fail mürtefi Turan Ergün, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile birlikte yapılan çalışmaların ardından Yardımcı’ta “Ego tohum alamıyorum” diyen fellah kalmayacağını söyledi. Vali Ergün, “Bundan Sonra hele belli aynı ölçekteki çiftçimize evlat ve matbua desteği vermeye devam edeceğiz Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile alay malay. Şurası söyleyebilirim kim, ‘Ben tarlamı ekeceğim amma çocuk alamıyorum’ diyen hiçbir rençper kalmayacak Çeltek’ta” şeklinde konuştu. Ilbay Ergün yapmış olduğu açıklamaların peşi sıra biçerdövere binerek hasatı gerçekleştirdi. – ÇELTEKShare: