Türkiye, konutta Avrupa şampiyonu oldu!

Türkiye’da mütezayit enflasyon oranları ve Türk Lirası’nın akıbet yıllarda ayar kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu üzere basamak ve icar fiyatlarını birlikte etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) sonuç verilerine bakarak son tıpkı yılda yüzdelik 32’lik artışla göz fiyatlarının bildirme aşkın arttığı devlet Türkiye. Akıbet bir sene içerisinde icar artışında birlikte yeniden Türkiye ilk sırada.

Avrupa Birliği genelinde ise 2021’in bir numara döneminde bir eski yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 6,1’lik çoğalma kaydedildi.

Türkiye’den sonra basamak fiyatlarının sunma aşkın arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzdelik 12 ile Litvanya oldu.

Kıbrıs’ta ise tıpkı süre zarfı süresince ev fiyatları yüzdelik 5,8 ayar kaybetti. Kıbrıs dışında bölük fiyatlarının en beş altı arttığı ülkeler yüzdelik 1 ile İspanya, yüzdelik 1,4 ile Romanya ve yüzde 1,7 ile İtalya.

Konut fiyatları düşüşünde ‘vecibe krizi’

Hane fiyatları çoğu ülkede yükselirken gâh SUTAŞ ülkelerinde düştü. Bu ülkelerde ev fiyatlarının düşmesi ya bile çok birkaç artmasının gerçek sebepleri arasında ‘takanak krizi’ yatıyor.

Yunanistan dışında Euro bölgesi krizinden yeryüzü çok etkilenen ülkelerin başında Kıbrıs, İspanya ve İtalya bulunuyordu.

Bahis Konusu ülkelerde bankaların takanak ödeme kriterlerini sertleştirmesi ile daha bir iki basamak satıldı. Bu da Yunanistan ve Kıbrıs üzere ülkelerde fiyatların çok az artmasına veya düşmesine amil oldu.

Eurostat’ın verilerinde Yunanistan’ın verileri yok. Ancak Yunanistan Suret Bankası’nın verilerine göre son 10 yılda Yunanistan’bile konut fiyatları tahminî yüzde 29 oranında düştü.

Icar fiyatları 

Eurostat’ın verilerine bakarak 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Hane fiyatlarında olduğu kabilinden SUTAŞ ülkeleri arasında en aşkın kira denk artışının olduğu mevki Türkiye oldu.

Türkiye’yi yüzde 5’lik artış ile Avusturya, yüzdelik 4,1’lik artım ile dahi Letonya takip ediyor.

Özge taraftan dahi Estonya (-3,1%), Malta (-2,4%) ve Slovenya (-2,2%) kabil ülkelerde sonuç benzeri yılda kira fiyatları düştü. KEZ genelinde ise yüzde hoppadak yüzdelik 1,2’lik tıpkısı çoğalma gözlemlendi.

Artış sunma çok büyük illerde 

Türkiye’bile kira fiyatları bundan sonra şişman illerde arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Hesaplı ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin sahibinden.com bilgelik havuzunu kullanarak hazırladığı “Bölük Piyasası Görünümü 2021” araştırmasına bakarak yıllık icar artım oranı İstanbul’üstelik yüzdelik 35,7, Ankara’de yüzdelik 20,3 ve İzmir’da yüzde 21,8 oldu.

Enflasyondan arındırılmış (hakikat) kira fiyatları bile üç nazik ilde arttı.

Share: