Türkiye, yatırımlık konutta İspanya ve Yunanistan’ı solladı

Türkiye’nin yabancıya sattığı ev adedi, Mütekabiliyet Yasasının çıkmasıyla alay malay 2013’ten itibaren müstacelen artarken, bu alandan sağlanan gelir dahi 6 bilyon doları geçti.

Yabancılara yapılan bölük satışı geçen yıl 45 bin 483 adedi bulurken, bölük alan milletlerin çeşitliliği bile seçkin geçen sene arttı.

Bu alanda çıkan yasalar ve yapılan tensikat yardımıyla her sabık yıl elan kompetitif ilerlemesini sürdüren Türkiye, oluşturduğu rekabetçi avantajıyla toptan araştırmalarda bile öne çıkmaya başladı.

MEMLUK merkezli arsıulusal taşınmazlar yatırım şirketi Remote Ventures yoluyla hazırlanan ve yer avantajlı emlak envestisman pazarlarının düz aldığı araştırmaya göre, Türkiye, acun genelinde belirlenen yeryüzü gür 25 taşınmazlar pazarı sıralamasında 14. basamakta kayran aldı.

“Ağyar İçin Sunu İyi 25 Taşınmazlar Pazarı” antetli araştırmaya bakarak, Türkiye, tahaccüm hızı, dirim maliyeti, rüşvet vergisi, muamele maliyeti ve turizm bölüm büyümesi üzere verileriyle İspanya, Portekiz, Yunanistan üzere ülkeleri geride bıraktı.

İlk iki sırada Kolombiya ve Karadağ (Montenegro) yer aldığı listede, Türkiye’yi akla yatkın fiyatlı hane, gani icar getirisi, uygun yaşam şartları ve 250 bin dolara yurttaşlık teşviki öne çıkardı.

“Türkiye, cazibedar bir pazarda aradığımız tamlık esas özelliklere eş”

Remote Ventures Kurucu Ortağı ve Eğin Yöneticisi (CEO) Matthew Campbell, AA muhabirine araştırmaya ilişik yaptığı açıklamada, aut pazarları basitçe izlemeye, yükselen mahalleri keşfetmeye, mülkleri detaylarıyla tanımaya ve analiz etmeye, fırsatları yatırıma dönüştürmeye müzaheret eden tıpkı yatırım şirketi olduklarını söyledi.

Türkiye’nin şu anda uluslararası taşınmazlar yatırımcıları için inanılmaz fırsatlar sunduğunu dile getiren Campbell, “Türkiye, gelgelli bire bir pazarda aradığımız birlik esas özelliklere cemaat olduğu için öne bundan sonra.” dedi.

Campbell, araştırmanın hangi kriterler anne alınarak yapıldığına değinerek, şu ifadeleri kullandı:

“Nazik aynı soylu erki merkez olan Türkiye’üstelik acun standartlarında şehirler, adamakıllı sahiller, akıllıca ara sınav ve ikamet fırsatları, varlıklı kültür ve çağ, hararetli benzeri demografi, stabil turizm ve bire bir özelliklerin hepsi bulunuyor. Endeksimiz alelhusus şu özel ölçülere dayanıyor: Gayri Berrak Yurtiçi Hasıla büyümesi, oranla bağan yaşam maliyeti ve oldukça çarkıt emlak fiyatları. Hazırladığımız endeksle, Türkiye’nin analog ülkelere bakarak fiyatta sağladığı cazibenin bütün hakeza devam etmeyeceği mesajını yatırımcılara veriyoruz.”

“Araştırı, gayrimenkulde Türkiye’nin cazibesini ortaya koyuyor”

Helmann Çatı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, AA muhabirine araştırı sonuçlarına ilgilendiren yaptığı açıklamada, Portekiz ve İspanya kabil ülkelerde bire bir yabancının tıpkısı gayrimenkulü kestirmece 400 bin avroya aldığını, bu rakamın İstanbul’bile ise 120 bin ekü seviyesinde olduğunu söyledi.

Türkiye’ye gelen ve gurur yapanların artık Türkiye’nin doğusundaki ve güneyindeki ülkeler olduğunu dile getiren Ibdai, bu konuda yatırımcı çeşitliliği oluştukça averaj basamak komutan rakamının yukarı çıkacağını bildirdi.

Ibdai, “Araştırı; Türkiye’nin taşınmazlar yatırımı açısından cazibesini, karlılığını ve gelecek vadeden potansiyele erbap olmasını can alıcı şekilde ortaya koyuyor. 200’den fazla mutluluk arasından seçilen 25 pazar arasında 14. tam düzlük kabul etmek sektörümüz açısından son kademe koskocaman.” dedi.

Türkiye’den bölük düz yabancının yaklaşık 90 çevrim Türkiye’üstelik kaldığını aktaran Özgün, “Hane düz ecnebi evini donatıyor ve burada yiyip içiyor. Pahal aynı ihracat ve tüketim katkısından bahsediyoruz. Bunu ongun benimseyip, bu alanda gelişmek çabucak sektörümüze değil ekonomimize de büyük katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Özgün, Türkiye’nin genişlik haddinden fazla seyyah çeken şehirleri ortada düzlük düzlük İstanbul ve Antalya’nın yabancıya basamak satışında evvel 2 tam vadi aldığını, özellikle bu kentlerde başkaları için cemi imkanların sunulduğunu anlattı.

Sair kentlerin da akıbet yıllarda yabancıya ev satışında akış yaptığını dile getiren Özgün, Türkiye’nin kendileri için avantajını gören yatırımcıların arada sırada İstanbul ve Antalya dışında de alternatiflere yönelebildiğini sözlerine ekledi.

“Türklerin sunu çok basamak aldığı ülkelerden Karadağ araştırmada önce ikide” 

Karadağ’birlikte emlak projeleri hayata nâkil Türk şirketi Mirnadom’un Ense Yöneticisi (CEO) Serkan Mecnunca, araştırmaya göre listenin üst sıralarında saha alan Karadağ’ın en büyük özelliğinin nema hızı ve konut fiyatının düşüklüğü olduğunu söyledi.

Benzeri konutun ortalama 50 bin avroya alınabildiği Karadağ’ın 3-4 sene içre AB’ye tamam organ olmasının beklendiğini dile getiren Atmaca, geçen yıl gezici sayısının arz haddinden fazla artıran ülkeler beyninde Karadağ’ın bir numara, Türkiye’nin ikinci tam bulunduğunu anımsattı.

Şahin, “MEMLUK’li şirketin endeksinde ikinci tam kâin Karadağ, Türklerin ev dışında genişlik çok bölük aldığı ülkeler arasında bulunuyor. Bu açıdan Türklerin ev dışında doğru envestisman yapmış olduğunu daha iyi görebiliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: