Türkiye’de 13 milyon civarında pisik ve kapik, 200’ün üstünde bulaşan çor var

Türkiye’bile 13 milyon civarında pisik ve köpek, 200’ün üzerinde bulaşan hastalık var

Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Önder Baht:

“Hayvan Bilimi çiplenerek hem kişi hem bile topluluk sağlığı arama altına alınıyor”

AKSARAY – Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Alemdar Baht, Türkiye’üstelik kısaca 13 milyon kedi ve kapik bulunduğunu ve bu hayvanlardan insanlara geçici 200’ün üzerinde geçici çor olduğunu belirterek, “Ekincilik ve Orman Bakanlığının güzeşte yıl yürürlüğe aldığı yönetmelikle alay malay talih genelinde milyonlarca hayvan çiplenerek taharri altına alınırken, bu sayede hem hayvan popülasyonu hem dahi toplum sağlığı arama altına alınıyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının sabık sene yürürlüğe koyduğu ve 31 Mabeyin 2022 tarihinde son bulan evcil ve sokak hayvanlarına yonga geçici uygulaması sonuç günün geçmesine karşın halen bitmeme ediyor. Pisik ve köpekten oluşan Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon hayvanın çiplenerek arama altına alınması, Aksaray’bile bile halen devam ediyor. 4-5 bin civarında pisik ve köpeğin bulunduğu Aksaray’de birçok efsanevi çiplenerek arama altına alınırken, baytar hekimler çipleme işleminin sosyete sağlığı açısından dahi çokça muhteşem olduğuna vurgu yaptı.

“Pisik ve köpeklerden insanlara sabık 200’ün üstünde bulaşan hastalık var”

Hayvanlardan insanlara bulaşan 200’ün üzerinde çor bulunduğuna dikkat çeken Aksaray Baytar Hekimler Odası Başkanı Önder Nasip, çip uyumsuz sistemini ve özelliklerini anlattı. Uygulamanın özellikle hayvan popülasyonunu ve toplum sağlığını arama altına kabul etmek amaçlı yapıldığına özen çekici Baytar Doktor Önder Nasip, “Türkiye’bile olduğu kabilinden Aksaray’bile üstelik kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi, kayıt altına alınması üzere çip dediğimiz uygulamayı yapıyoruz. Bu uygulamanın temel amacı hayvanların resmi namına kimliklendirilmesi. Kimliklendirirken tabi bu hayvanlığa mamul olan tıpkı kudurmuş aşısı, bilgisizlik aşısı, tufeyli uygulamaları evet üstelik hayvanın geçmişinde benzeri hastalık vardır, onların vasıta altına alınıp strateji edilmesini sağlamaktır. Bunlarla ilişkin hayvanları kimliklendirmek ve anahtar altına ahzetmek amacıyla bakanlığımız aynı aplikasyon geliştirdi. Dünyanın kaslı ülkelerinin çoğunda bu aplikasyon yapılıyor. Biz dahi hem efsanevi sayımızı sınırlamak hem efsanevi popülasyonunu tayin etmek ve hem da hayvanları arama altına alabilmek amacıyla hakeza tıpkı uygulamaya gittik. Bunun tıpkı amacı birlikte şudur. Hayvanlardan insanlara geçebilen azılı sayıda hastalıklar vardır. Topluluk sağlığını etkileyen 200’ün üstünde bulaşan hastalık vardır. Bunların arama altına alınmasını uydurmak üzere ve hayvanlardan insanlara geçebilecek, topluluk sağlığını bozacak hastalıkları namevcut edebilmek amacıyla böyle ayrımsız uygulamaya gidildi. Bu uygulamayla ilişkin olarak bilgisayardan GPS ile girdiğimizde hayvana henüz önce muteber tedaviler, hayvanın özge sorunları, hastalık taşıyıp taşımadığı, cemiyet sağlığını etkileyip etkilemediğini görmekteyiz. Buda bizim amacıyla sonuç evre cesim. Bir değişik amacı ise hırsızlıklar noktasında dokunaklı sıkıntılar yaşamaktayız. Köpeğimiz kedimiz kaybolduğunda evet bile çalındığında GPS ile bunulur. Çipin özel bir aleti var bizde onlarla okutup hayvanın nerede olduğunu kimde olduğunu kayıt altına alabiliyoruz kim buda serencam kademe muhteşem. Esasen çipi ilimizde baytar hekimleri odamız vasıtasıyla takıyoruz. Bakanlığımız 12. ayın 31’ine kadar yonga geçici müsaadesinde bulunmuştu. Tığ çip uyumsuz işini yetiştirebildiğimiz kadarını yaparak anahtar altına aldık yetiştiremediğimizi birlikte beyan ahzetmek koşuluyla yapıyoruz” dedi.

“Türkiye’da 13 milyon civarında kedi ve kapik var”

Efsanevi popülasyonunun çok çabuk ilerlediğine özen çeken Başbuğ Alemdar Yıldız, “Burada genişlik nazik sıkıntımız şu. Hayvan popülasyonumuz basit çok fazla. Türkiye’da yaklaşık pisik ve kapik sayımız 13 milyon civarında. Bu hayvanların çabucak taşıt altına alınması ve kontrol edilmesi biraz pahal görünüyor. Onun amacıyla bunu az buçuk zamana yayarak uygulamayı açmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde de Aksaray’daki tam baytar hekimlerimiz ile alay malay çip uygulamamızı yapacağız. Çip haddinden fazla görgüsüz tıpkısı aygıt, sıradan aynı iğne ve içerisinde benzeri mikro parçacık var. Onu hayvanın kaburgalarının arasına enjekte ediyoruz ve orada tıpkı vücut boyu kalıyor. Okuyucuları ile gelişigüzel uydudan yahut elimizdeki çip okuyuculardan bunu çok niteliksiz okuyabiliyoruz. Hayvana hiç beis vermiyor, keyif açısından tek sorun namevcut. Vatandaşlarımızın üstelik çipleri taktırmasını istiyoruz, zira bizim toplum sağlığımız haddinden fazla henüz heybetli. Hayvanlarımızın sağlığını düşünürken topluluk sağlığımızı birlikte kabul etmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“Hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor”

Pisik ve köpeklerin hamilelik süresine değinen ve üremenin çok bati anlamda alelacele ilerlediğine özen çekici Komutan Baht, “Kedi ve köpeklerde gebelik süresi kısaca 55-60 ahit. Bunlar insanlardaki kadar aynı yahut iki yavrudan tekessür çokça aşkın bala veriyorlar. 6 ile 11 civarında yavruluyorlar. 55 gün 2 aylık bodur aynı süre. Bu süreçte 9-10 lime bala yapıyorlar. Dolayısı ile o yavruları kontrol etmek ve rehabilitasyonunu seçmek çok print. Onun namına yapabileceğimiz şu var, hayvanları kısırlaştırmamız gerekiyor. Fakat bu yöntemle kontrolünü sağlayabiliriz. Dünyada ve mütekâmil ülkelerde de bunu yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde bile tığ bunu yapacağız. Aksaray’bile bile yaklaşık 4 bin 5 bin civarında hayvanımız var. Ancak kişi pozitif ya de nakıs yönde tezce ilerliyor. Bizim üzere mefret olan hayvan sayısı değil hayvanların kısırlaştırılarak arama altına alınması, toplum sağlığını etkileyecek sorunlardan kurtarılması, parazitlerle uğraş edilmesi ve hayvanların aşılarını yaparak topluluk sağlığını suratsız etkileyecek faktörlerden kurtarabilmek. Böylelikle birlikte hayvan refahını sağlayabilmek” diye konuştu.

Share: