Türkiye’de 4.1 milyon kişi borç batağında

Akıbet dönemde Türkiye’yi etkisi altına alan soylu erki kriz ve erdemli enflasyonun etkileri vatandaşlarda rastgele alanda hissedilmektedir. Bu alanlardan bir tanesi da yüreklilik kartı ve kredi borçlarıdır. Konuyla ilgilendiren, Mehtap Özcan Ertürk’ün Sözcü’deki haberi şöyle:

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, 2022’bile enflasyon çabucak üç hanelere yükselirken, bireysel cesaret yahut ferdî itimat kartı borcundan çevre yasalı takipteki sevimli sayısı ise Ev-Mayıs 2022 döneminde 748 bin 437 güç oldu. Bu sayı 2021 yılının benzeri döneminde 408 bin 913 kişiydi. Böylece ferdî kredi ve bireysel yüreklilik kartı borcunu ödememiş sevimli sayısı Mayıs 2022 itibarıyla 4 milyon 147 bin 977’ye ulaştı. Ferdî emniyet kartlarını da içeren bireysel kredilerde arıtma olunacak alacaklar ise aynı geçmiş yıla bakarak yüzdelik 55 çoğalma ile 30.5 milyar TL oldu.

TBB Riziko Merkezi mayıs kocaoğlan raporuna göre, takipteki krediler aut ferdî itimat kullanan birey sayısı son bir yılda yaklaşık 1.7 milyon güç artarak 36.1 milyon kişiye ulaştı. Borçlu kişilere ilişik ortalama güven bakiyesi ise 33 bin 400 TL’ye bundan sonra. kişi başına ortalama bireysel kredi (emniyet kartı karışma) mecmu bakiyesi arz faziletli iller ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Tekirdağ oldu.

Yüzdelik 69’u ihtiyaçtan kullanıldı

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine bakarak 22 Orak Ayı itibarıyla 1 trilyon 207 bilyon TL’ye ulaşan toplam mütemmim emniyet ve kredi kartları hacminin yüzde 69’unu ihtiyaç kredileri ile ferdî yüreklilik kartları oluşturuyor. Yurttaş entelekt ihtiyaçları ve haset örtbas etmek üzere cesaret kullanmayı tercih ederken, mütemmim kredilerinde limitler 50.000-70.000 TL aralığına indi. Verilere bakarak vatandaşın bankalara olan itimat ve bilgili borçları sonuç ayrımsız yılda 327 milyar TL artış gösterdi.

Marketlerde kartlarla rekor kırıldı

Hayat pahalılığı kendini güven kartı harcamalarında dokunaklı bir biçimde kendini gösteriyor. BDDK verilerine bakarak bireysel güven kartları hacmi 22 Orak Ayı itibarıyla 286 bilyon TL’yi buluyor. 2021 yılı Orak Ayı ayında bu namus borcu 171.3 bilyon TL, 2000 yılı Temmuz ayında ise 120.2 bilyon TL idi. Forma Bankası’nın kartlı harcama verileri, bu yıl alelhusus market alışverişinde tarihi rekorlar kırıldığını gösterdi.

Banka borçları bulut yaratıyor

 

VEZNECI BORÇLUSUNA SİCİL AFFI GELİYOR

 

HÜKÜMET BANKA BORÇLARINA KEFİL

 

Share: