Türkiye’de 48 şehire 143 kullanılmamış otel geliyor

Türkiye Otelciler Birliği’nden (TÜROB) yapılan açıklamaya göre, konaklama sektöründe yatırımlar yavaşlarken, Rum illerindeki yatırımlarda dikkat çalımlı artışlar yaşanıyor. Antalya ve İstanbul’un en fazla otel yatırımı yapılan iki mülk olma özelliği sürüyor.

Trabzon, serencam iki yıldır eskimemiş yatırımlardan mefret pay almaya bitmeme ederken, Van konaklama yatırımlarının kullanılmamış gözdesi namına öne çıkmaya başladı. Ticaret Bakanlığı eliyle verilen Yatırım Isteklendirme Belgelerine ilgili veriler TÜROB aracılığıyla derlendi. Buna bakarak, bu yılın ocak-ekim döneminde 48 şehirde toplam 22 bin 81 yataklı 143 eskimemiş otel projesi motivasyon belgesi aldı. 

Trabzon üçüncü sırayı bırakmıyor

Yıpranmamış yatırımlar toplamda 2 bilyon 337 milyon TL harcanarak tamamlanacak. Geçen sene aynı dönemde 46 ilde toplam 28 bin 73 yataklı 153 otel projesi 2 milyar 564 milyon TL envestisman teşviki almıştı. Buna bakarak proje sayısında yüzde 6,5, envestisman tutarında yüzdelik 8,8 depresyon meydana geldi. İller bazında Antalya bütün 3 bin 628 yataklı 16 yeni otel projesi ile evvel sırada vadi aldı.

İstanbul 2 bin 449 yataklı 15 proje ile ikinci sırayı alırken, Trabzon bin 253 yataklı 12 proje ile geçmiş iki sırayı zorlamaya başladı. Muğla bin 861 yataklı vagon 10 proje ile dördüncü olurken, İzmir 855 yataklı 6 proje ile beşinci oldu. Bu yıl Van’dahi yatırımlar, proje sayısında çetin ayrımsız sıçrama yaptı. İl, toplam 439 yataklı 5 otel projesi ile proje sayısı açısından genişlik aşkın yatırım yapılan altıncı devlet oldu.

10 ayda isteklendirme belgesi düzlük projeler ortamında 3 yıldızlılar hep 78 otel (6 bin 996 yatak) ile ilk sırayı alırken, kapasite itibarıyla 7 bin 748 yatak (15 otel) ile 5 açıkça oteller ilk tam düz aldı. 4 yıldızlılar proje sayısında 29, akak kapasitesinde 5 bin 773 adet kendisine gerçekleşti. 2 zahir başvurusu proje bazında 1’bile kalırken, 15 butik otel, 5 hususi belgeli otel başvurusu yapıldı.

TÜROB’dan aşkın yeryüzü uyarısı

Açıklamada görüşlerine saha sunulan TÜROB Başkanı Timur Rahat, yatırımlara ilgili şunları kaydetti:

“İlk yarıda yatırımlarda kriz eğilimi minimumda kaldı. Öngördüğümüz kabilinden ikinci yarıdan itibaren kriz meydana geldi. Yatırımların Rum’ya yayılması eğilimi memnuniyet donör. Fakat planlı yatırımlar yapılmasına özen emretmek lüzum. Savruk yatırımlar hızlanırsa önümüzdeki dönemlerde çok kapasite riski ortaya çıkabilir. Antalya ve İstanbul’daki kullanılmamış yatırımlar yeryüzü fazlalığına karşın artmaya bitmeme ediyor. Yatak arzındaki ekstrem artım turizmdeki sıkıntılardan biri haline mevrut durumda. Benzeri planlama yapılması şart.”

Rahat, restorasyon teşvikleri üstüne kadem atılması gerektiğini belirterek, “Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla’dahi yıpranma sürecine giren birçok otel bulunduğu göz önüne alınmalı ve bu illerimize verilecek isteklendirme belgelerinde yeni yatırımlar hesabına, daha çok kâin yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu yönünde aranjman yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

Share: