Türkiye’de ocak düzlük 4 yabancıdan biri yurttaşlık alıyor

Gayrimenkul Yurtdışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, Türkiye’bile gayrimenkul kayran yatırımcıların yüzdelik 92,7’sinin taşınmazı elinde tuttuğunu bildirdi.

GİGDER ve AGS Küresel gelişim birliğiyle hazırlanan “Rekabet ve İlham: Türkiye’da Yabancı Emlak Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Buyurmak” antetli Sıkı Dışı Yatırımcı Şekilci ve Tutum Araştırması’nın sonuçları, çevrim içi düzenlenen toplantıda açıklandı.

Toplantıda konuşan GİGDER Başkanı Akbal, ecnebi yatırımcıların Türkiye’deki talebini etkileyen tamlık faktörleri, devlet ve münasebet dinamiklerini, yaşayan ve vurgun yönlerini, politik, türel, iktisadi, sosyokültürel ve teknolojik faktörleri ele aldıklarını, sektörün ve Türkiye’nin tanıtımına yan verecek stratejileri ve pazarları belirlediklerini söyledi.

Arsıulusal emlak pazarında ati 10 yılın yol haritasını çizme hedefleri doğrultusunda araştırmadan çok çarpıcı sonuçlar edindiklerini nâkil Akbal, araştırmanın gelecek bölümlerini peyderpey kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

Akbal, dünyada arsıulusal gayrimenkul pazarının 330-380 bilyon dolar aralığında olduğunun tutum edildiğini belirterek, Türkiye’dahi yabancıya basamak yatırımından elde edilen rakamın 2019’dahi 6,8 milyar dolar kendisine gerçekleştiğini kaydetti.

Yabancıya yıllık emlak as tutarının ABD’dahi 150 milyar dolar, İngiltere’da 50 milyar paunt, İspanya’de 12-15 milyar ekü civarında olduğunu aktaran Akbal, araştırmada, İngiltere’yi hem rakip hem ilham veren tıpkı iş yerine az çok ayrıntılı tıpkı şekilde ele aldıklarını, bu ülkenin başarısının arkasındaki nedenleri gösteren mukayeseli analizlerden yetişkin stratejiler çıkardıklarını vurguladı.

Akbal, yabancıların Türkiye’dahi bütün konut satışından aldığı payda 2015’ten bu yana iyicene gelişmeler yaşandığını anlatım ederek, bu payın 2019’a kadar arttığını ve 2019’birlikte yüzde 3,3 namına gerçekleştiğini, geçen sene ise getiri kampanyası kapsamında bütün satışta rekor kırılmasının bu payın yüzde 2,7 olarak gerçekleşmesine bozukluk olduğunu söyledi.

“Ürdünlüler yatırım, Ruslar dinlence amaçlı alıyor”

Ömer Faruk Akbal, araştırmada uygun görüştükleri 410 yabancıya envestisman amaçlarını sorduklarını belirterek, “Yabancıların yüzdelik 45’i yatırım, yüzde 30,5’i gücük devamlı tatil amaçlı, yüzde 28’i temelli maltalık, yüzdelik 28’si vatandaşlık amacıyla envestisman yapmış durumda. Yatırımlarda tekaütlük oranı yüzdelik 24, habitat izni yüzdelik 14. Onları eğitim, gelişim-ticari sebepler izlem ediyor.” diye konuştu.

Envestisman kararını etkileyen konulara değinen Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ürdünlüler yüzde 89,5 ile yatırım, yüzdelik 84,2 ile vatandaşlık için yurt alırken, Ruslar yüzdelik 76,5 gücük süreli tatil, yüzdelik 35,3 tekaütlük, yüzde 23,5 keyif nedeniyle yurt ediniyor. Almanların yüzdelik 64’ünün dinlence, İngilizlerin yüzdelik 50’sinin sürekli maltalık ihdas amaçlı gayrimenkul aldığını görüyoruz. İranlıların ise yüzdelik 46,2 ile habitat izni, yüzdelik 23,1 ile hisse senedi-ticari nedenlerle taşınmazlar satın aldığı karşımıza çıkıyor.

Seçkin coğrafyaya yönelik çıktı tıpkısı pazarlama planını, devlet ve GİGDER yerine hayata geçirebileceğiz. İranlılarla konuşurken ve o coğrafyaya seslenirken ayrı, İngiltere’ye müteveccih mesajlarımız ayrı olacak.”

“Seçme 4 yabancı yatırımcıdan hoppadak biri yurttaşlık alıyor”

GİGDER Başkanı Akbal, gayrimenkul yatırımında vatandaşlık teşvikinin herhangi bir antlaşma konuşulduğunu belirterek, “Tığ birlikte katılımcılara yurttaşlık alıp almadıklarını sorduk. Yüzde 10’u yurttaşlık aldığını, kısaca yüzde 15’i referans sürecinde olduğunu, yüzde 75’i dahi ‘hayır almadım, başvurmadım, düşünmüyorum’ cevabını vermiş. Yani Türkiye’dahi yatırım özne seçme 4 yabancıdan sadece biri yurttaşlık amaçlıyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmaya katılanların yüzdelik 90’ının ofis, yüzde 5’inin ise mutlak familya, villa ve bahçeli aile tercih ettiğini nâkil Akbal, “Yüzdelik 2,9’u ticari, yüzdelik 0,7’si ise değişik ticari ürünleri almış. Yani Türkiye’birlikte emlak alanların yüzde 95’i bayındırlık durumu basamak olan emlak satın almış.” dedi.

Akbal, yabancıların bir gayrimenkule sayı farkı 161 bin 500 dolar, konuta ise 150 bin dolar ödediğini belirterek, yabancıların yüzdelik 57’sinin liyakatsiz, yüzdelik 3’ünün nesir halinde, yüzdelik 11’inin ise ikinci el hane aldığını bildirdi.

“Yabancıların aldığı gayrimenkulü ince müddet elinde tuttuğunu görüyoruz”

Ömer Faruk Akbal, taşınmazlar düzlük yabancıların bunları sattığına dayalı arada bir beyanatlar olduğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye’da gayrimenkul düzlük yatırımcıların yüzdelik 92,7’si gayrimenkulü elinde tutuyor. Yüzdelik 7,3’ü gine satıyor. Yabancıların aldığı gayrimenkulü uzun benzeri müddet elinde tuttuğunu haddinden fazla yıldızlı tıpkısı şekilde görüyoruz. Araştırmamız, tıpkı yabancının aldığı gayrimenkulü sayı farkı 5,7 sene elinde tuttuğunu gösteriyor. Ecnebi yatırımcılar, yılda kestirmece 3 ayı Türkiye’bile geçiriyor. Yurt düz yatırımcının yarısı ikinci gayrimenkulü da alıyor. Ecnebi yatırımcı başına 1,66 adet mal düşüyor. Yani bazısı 1, kimisi 2, bazısı 3 konut alıyor. “

AGS Toptan Araştırı Kurucusu Ahmet Güler birlikte çalışmayı mutluluk genelinde 12 şehirde 8 ayrı dilde yaptıklarını belirterek, “48 farklı devlet vatandaşına dokunduk. Bu bile çalışmanın kozmopolit yapısını ortaya koydu. Çok farklı ülkelerden Türkiye’da yatırım eden vatandaşlarla görüştük. Dünyanın derhâl tezelden seçkin coğrafyasına dokumalı olduk. Çokça can alıcı sonuçlarla karşılaştık. Alanında çok ibdai ve otantik benzeri çalışmayı hayata geçirdik.” diye konuştu.​​​​​​​

Müteahhitlere kazanç artışı

Evden say doruk yaptı

 

Share: