Türkiye’den 7 ayda 5,5 bilyon dolarlık binek makine ihraç edildi

İngiltere’birlikte makine üretimi geçen ay yonga krizinin etkisiyle anif düştü. 2021 Orak Ayı ayında gerçekleşen araba üretimi, çağ üzere 1956’dan bu yana gerçekleşen arz keskin Temmuz performansı.

Toptan çip krizi ve corona virüsü salgını nedeniyle gerçekleşen personel eksikliği ile hazırlık zincirindeki mesail dolayısıyla araba piyasasındaki istihsal krizi bütün dünyada bitmeme ediyor. Krizin genişlik çok etkilendiği yerlerden birisi ise İngiltere oldu.

ÜRETİM VE İHRACAT DÜŞTÜ

İngiltere’nin koca ticaret birliklerinden biri olan Motosiklet Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) açıkladığı verilere göre, Orak Ayı ayında ülkede yapılan makine üretimi bir esbak yılın bire bir ayına göre yüzdelik 37 düştü. İhracat dahi bir oranda düşüş gösterdi. Yılın geçmiş 7 ayındaki üretim pandemi öncesi gün olan 2019’un yüzdelik 29 gerisine düştü.

SMTT Başkanı Mike Hawes, “İzolasyon kuralları değiştikçe personel sorunu azalacak olsa da acun çapındaki nısıf nâkil sıkıntısı azalma belirtisi göstermiyor” dedi.

Araba endüstrisi, 78,9 bilyon sterlin ciro ile İngiltere ekonomisinin bildirme yüce parçalarından biri. Bu uran, üretimde 180 bin, hazırlık zincirinde 864 bin kişiyi istihdam ediyor. İngiltere’de otomotiv endüstrisinin krize girmesi Brexit ve pandemi zımnında zorda olan ekonomiyi elan de zora sokabilir.

ÇİP KRİZİ NEDİR?

Çipler, nısıf iletken maddeler ile tasarlanmış esrar bire bir tablo üstüne yerleştirilen elektronik devreler adına tanımlanabilir. Çipler bilgisayarlardan otomobile kip çok elektronik üründe kullanılıyor. Bakir vesait bile haddinden fazla sayıda yarı iletken de denilen sınırlı yonga içeriyor.

2020 yılında başlayan corona virüsü salgını nedeniyle elektronik ürünlere olan talebin artması ve tedbir zincirinde aksamalar yaşanması, uslu telefonlardan bilgisayarlara, askeri ekipmanlardan otomobillere büyüklüğünde bir nice teknolojik ürünün üretiminde beğenilen çiplerin arzında toptan bir kıtlığı birlikte getirdi.

Goldman Sachs’taki analistler, çip krizinin 2021’birlikte küresel araba üreticilerinin hayatiyet kârlarını 20 milyar dolar düşeceğini adisyon ediyor.

Toptan yonga sorunu dolayısıyla bu yıl acun çapında güzeşte yıldan 7,1 milyon daha birkaç araba üretileceği tutum ediliyor.

Yonga krizinde yüzde 20 fiyat artışı iddiası

 

Yonga krizine arızi çözüm!

 

 

Share: