Türkiye’den motorlu ve elektrikli açar üretimine 2,91 bilyon dolar yatırım

Karavan seksiyon temsilcileri, motokaravan dönüşümünde kullanılan araçlarda hükümetin yaptığı ÖTV indiriminin Türkiye’ye karavan satışları ve karavan turizminden yılda 490 milyon Euro girdi sağlayabileceğini açıkladı.

“VERGİ ENGELİ NEDENİYLE KARAVAN FİLOSU OLUŞTURAMIYORUZ”

Karavan kiralama ve karavan üretimi sektöründe hayatiyet gösteren Shantigo Karavan ortaklarından Berkan Pervin, yapılan düzenlemeyi sevinçle karşıladıklarını söyledi. Türkiye’deki karavan filosunun artması için ÖTV indiriminin gerekliliğini ince zamandır dile getirdiklerini belirten Ülker, “Türkiye’üstelik karavan satışı ve isticar sektöründe yeni araçlara gerekseme var. Fakat karavan dönüşümünde kullanılacak liyakatsiz araçlarda yüzde 230 oranında hususi tüketim vergisi uygulanıyor olması, yıpranmamış araçların karavana dönüştürülmesini az daha imkansız kuzuluk getiriyordu. Eskimemiş araçları dönüştüremediğimiz amacıyla dahi karavan filosu oluşturamıyorduk. Bu açıdan bakıldığında ÖTV indirimi ülkemiz için heybetli kazanımlar sağlayacaktır” dedi.

ÜRETİM HIZ KAZANIR

Pervin, ÖTV indirimiyle karavan yapımı ve karavan dönüşümü alanlarında korkulu benzeri istihsal artışı sağlayacağını söyledi. Üretimdeki artışla Avrupa ve ayrıksı dünya ülkelerine karavan ihracatının başlayacağını kaydeden Ülker, “Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili, tarihi ve doğasıyla yılın 9 kocaoğlan dinlence ika olasılığı sağlıyor. Şu an yurtdışından mevrut turistler, herhangi bir yerde nitelikli ve güzelce karavan arıyorlar ama istedikleri karavanı bulamayınca otele yöneliyorlar” dedi.

Türkiye’bile yoğun çapta tıpkı karavan isticar firması olmalarına karşın güçlükle dışı pazarına açılamadıklarını da rapor eden Pervin, “Çünkü karavan filosu sayımız yeterli değil. Verginin düşmesi karavan filomuzun dahi büyümesini sağlayacaktır” diyerek konuştu.

KARAVAN FİLOSUNUN BÜYÜMESİ TURİZMİ GELİŞTİRİR

Karavan filosunun artmasıyla eskimemiş karavan kamping alanlarının açılacağını, karavan turizmi rotalarının oluşacağını aktaran Ülker, “Türkiye’da karavan ile gezilebilecek çokça aşkın tarihi ve doğal güzelliklerimiz var. Turistler karavan turları sebebiyle ülkemizin bu güzelliklerini görürken, o bölgelerde birlikte turizmin canlanması sağlanacak. Sonunda ülkemizin seçkin bölgesi döviz girdisi sayesinde gelişmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRDEKİ İSTİHDAM 10 INTAÇ ARTAR

Türkiye’bile karavan üretimi ve tedarikçiler düşünüldüğünde sektörün şu dakika 2 bin kişiye istihdam sağladığını tabir fail Pervin, alacak indiriminin ardından bu sayının 20 bine yükseleceğini bildirdi. Türkiye’üstelik karavan imalatındaki işçilik maliyetlerinin Avrupa’ya oranla çokça makul olduğunun altını çizen Pervin, şunları söyledi:

“Pandemiden önce Türkiye’bile motokaravan yahut çekmece karavan işleyen yani karavan yapımı ile ilgilenen toplam firma sayısı yirmiyi geçmezdi. 2021 yılında karavan üretimi fail firma sayısı 600’e yükseldi.”

Ülker, kürsü temsilcileri marifetiyle hazırlanan projeksiyona bakarak; idrak indirimi hamlesinin peşi sıra Türkiye’nin hem karavan turizmi hem üstelik karavan ihracatından 490 milyon euroluk bire bir döviz girdisi sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

VERGİ İNDİRİMİ ÜLKEMİZE ÖNEMLİ FAYDALAR SAĞLAYACAKTIR

UKKF adına kurulduğu yıldan bu yana ilgilendiren bakanlıklara ve resmi kurumlara detaylı bilgiler vererek nedenleri ile ÖTV’nin düzenlemesi gerekliliği temenni ettiklerini tamlayan Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Umumi Heyet Başkanı Leyla Özdağ, “İlaveten serencam zamanlardada UKKF olarak Amme alım ve Kuruluşları ile yerel istihsal firmalarını, distirübütor ve karavan ithalatçılarını de içine aldığımız birçok çalışma yaptık. Sebeplerini ve ülkemiz ateşçi açısından faydalarını açıkladık. Milli ve yerli üreticinin desteklenmesi motokaravan sektöründe Türkiye’nin üreticilerinin kastlarını geliştirerek acun ile rekabet edebilmesi önemlidir. Çokça muvaffakiyetli olduğumuz bölüm üzere çokça müspet bulduğumuz üstünde senelerce çalıştığımız bu haberin alelhusus yerel yetiştirici noktasında desteklenmesini sürdürülebilir bir fark olduğunu bunun da sektöre nedeniyle ülkemize yarar sağlayacağını düşünüyorum. Buradan üstelik yine çağrımızı tüm hususi sektörümüze (yerli üreticiler, distrubütorler, dış alımcı firmalar, tedarikçiler) bu ferah gelişmeleri gelişigüzel yönetebilmemiz için UKKF çatısı altında “Kamp Karavan Sektörü Yatırımcıları Birliği’ni kurmak ve bunu alay malay dönüştürmek üzere çağrımızı yeniliyoruz” diye niteleyerek konuştu

Karavanda ÖTV indirimi

 

EPGİS Başkanı Denizköpüğü: ÖTV’nin yansıtılması P’ye mümasil zam anlamına sağlık

 

Akaryakıtta ÖTV marjı bitti… Mevrut zam pompaya yansıyacak

 

Share: