Türkiye’den sunu çokça İranlılar eş aldı

İranlıların Türkiye’den aldığı hane sayısı, bu yılın geçmiş çeyreğinde 2019’un ayrımsız dönemine göre yüzdelik 97’lik artışla 946’dan 1.864’e yükseldi. 

Türkiye’den en haddinden fazla konut kayran talih vatandaşlarına göre istatistiklerin açıklanmaya başlandığı 2015’ten bu yana önce sırayı genelde Iraklılar alırken, önderlik ilk defa 61 kamer bilahare şubat ve martta İranlılara geçti.

AA muhabirinin TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre, yılın geçmiş çeyreğinde yabancıya göz satışına İranlılar işaret vurdu.

Türkiye’den yeryüzü haddinden fazla göz düz devlet vatandaşlarına göre istatistiklerin açıklanmaya başladığı 2015’ten bu yana önceki sırayı 57 kamer Iraklılar, 3 kamer Suudi Arabistan vatandaşları aldı. Aynı ayda dahi Iraklılar ile Suudi Arabistan vatandaşlara satılan hane sayısı denk olarak gerçekleşmişti. Önderlik, aradan geçen 61 aydan sonradan ilk kez İranlıların oldu.

İranlılara satılan basamak adedi yılın önce çeyreğinde 2019’un tıpkı dönemine göre yüzdelik 97 artarak 946’dan 1.864’e ulaştı. Sabık yılın önce 5 ayında ulaşılan rakam, bu sene üç ayda aşıldı. İranlıların 2019 süresince aldığı eş sayısı 5 bin 423 şeklindeydi.

İlk çeyrekte yabancılara yapılan toplam basamak satışı ise yüzde 13,9 artışla 11 bin 68’e ulaşmıştı.

“Irak’ın hegemonyası kırıldı”

Nevita Umumi Heyet Başkanı Faruk Akbal, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, şubatta yabancıya ev satışında bire bir ilk yaşandığını, İranlıların Iraklıları ilk kez geçtiğini belirterek, bunun martta de sürdüğünü söyledi.

İranlıların ocakta 678, şubatta 721, martta üstelik 465 sayı hane aldığını, geçmiş çeyrekte sayının 1.864’e yükseldiğini dile getiren Akbal, “İranlıların hele şubatta aldığı göz sayısı doruk yaptı. Şubatta temas periyot averaj 24 ocak aldılar. Şubatta artım yüzdelik 135 kendisine gerçekleşti.” dedi.

Akbal, İranlıların Iraklı hegemonyasını kırdığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“İran ve BENDE arasındaki politik ve askeri yüklülük müstevli dönemi öncesine büyüklüğünde tavan yapmıştı. bahis konusu yüklülük İranlıların Türkiye’ye olan ilgisini pekiştirmiş durumda. Yaptığımız görüşmelerde bunu dile getiriyorlar. Onlar için Türkiye bölgedeki arz koskocaman ve emin limanlardan. Kültürel kendisine üstelik Türkiye’yi kendilerine andıran hissediyorlar. Bu yüzden da ancak dışı yatırımlarında Türkiye’yi önce sıraya koyuyorlar.”

“Salgın sonrası rakamlar henüz dahi artacaktır”

Babacan Ana Ortaklık Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, İranlıların hele bitmiş yahut yapım halindeki projelerine alçak bağlam gösterdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’da yatırım yapmanın hangi kadar konuşu olduğu bilinci çabucak artıyor. Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı fırsatını kullananlar hem üstelik yatırım beğenmek isteyenler üzere Türkiye haddinden fazla muhteşem tıpkısı münasebet ve güvenilirliğini da temas sabık dolaşma daha birlikte çokça kanıtlıyor. Şu anda yaşamakta olduğumuz global salgının etkileri azaldıkça ve hat geçişlerine izin verilmeye başlandığında bunun etkisini daha de çok göreceğimize inanıyorum.”

Babacan, İranlılara yapılan hane satışının salgından sonraları artarak sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

“İranlılar eğleşme amaçlı bölük alımında dikkati çekmeye başladı”

Coldwell Banker Türkiye Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, yılın önceki çeyreğinde yabancılara yapılan mecmu hane satışının 11 bin 68’e yükseldiğini belirterek, salgının etkisinin önce çeyrekte görülmediğini söyledi.

İranlıların Türkiye’den genelde oturum gayeli sülale aldığını dile getiren Taş, sonuç yıllarda değişik şehirlere birlikte rabıta gösterdiklerini anlattı.

Taş, “İlk çeyrekte yeryüzü çok göz kayran İranlıları Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Filistin, Yemen, Azerbaycan, Almanya, Libya ve Çin vatandaşları takip etti.” dedi.

Dalan Bankası binasının tasarımı değiştirildi

Oteller haziran ayında açılacak: İşte yapılan eskimemiş düzenlemeler

Global ekonomide toparlanma pahal olacak

Share: