Türkiye’nin inşaat malzemelerini karşılayacak kapasitesi var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Umumi Heyet Başkanı Küçükoğlu, birinci sınıf ve yüksek performanslı evcil ürünlerin niteliğini korumak amacıyla akla yatkın malzemenin akilane uygulanması ve mecmu bu sürecin denetlenmesine bilcümle gelişigüzel evleviyet verilmesi gerektiğini belirtti.

Küçükoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz için ciddi öneme sahip olan sektörümüz Türkiye’nin dünya çapında rekabet edebildiği sektörler ortada bulunuyor ve acun dış satım sıralamasında evvel 10 ortamında meydan alıyor. Türkiye yapım malzemeleri sanayisi, bugün dünyanın ümranlı ülkeleri dahil 200’e mail ülkeye, ithalatının 3 misli ihracat yaparak ülkemizin gelişimine ciddi kâr sağlıyor. İç pazarda evcil malzemeye duyulan hamaset dahi hemen yükseliyor. Ürünlerimizin toptan rekabet gücünü daha da tezyit etmek amacıyla referanslarımız, amme ve enfrastrüktür projeleri ile desteklenmelidir.”

Türkiye’deki inşaatlarda alelhusus evcil ürünlerin kullanılması gerektiğini herhangi bir platformda dile getirdiklerini ifade eden Küçükoğlu, dış satım portföyü, kapasitesi, rekabetçilik gücüyle dahi, gelişen alacak bile Türkiye’ye yönelik inşaat malzemeleri ithalatını tenkis potansiyelini meni ettiğini bildirdi.

Küçükoğlu, “Biliyoruz ki ithal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız, Ar-Ge faaliyetlerimizin henüz üstelik geliştirilmesi, ithal ürün kullanımının daha ilişkin tıpkısı alanda kalmasının sağlanması ve benzeri zamanda ihracatımızın gelişimine birlikte ulama verilmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Standartlara uygun üretilen doğru malzemenin akıllıca şekilde uygulanmasının takibi üstüne sivil topluluk kuruluşlarına bile koskocaman görevler düştüğünü belirten Tayfun Küçükoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalifiye ürünlerimizi yüklenmek ve nahak rekabetin önüne koymak için teftiş ve kalite güvencenin sağlanması dahi haddinden fazla koskocaman. Denetimi çabucak kamudan beklemenin akilane olmayacağını düşünerek, bu alanda ara sıra çalışmalar yürütüyoruz. ‘İMKTS-İnşaat Malzemesi Kalite Izlem Sistemi’ bunlardan birisi. Kurguladığımız bu dizge önce olarak temsil ettiğimiz nişane gruplarından yapı kimyasallarına uygulandı. Bu sektörde yer düzlük ürünlerin mevzuata uygunluğunun kontrolü ve belgelendirme kaynaklı nahak yere rekabet unsurlarının önlenmesi üzere 2020’den beri çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

 

İnşaat maliyet enflasyonu yeniden yükselişe geçti

 

İngiltere’bile inşaat sektörü 4 ayın bildirme hızlı büyümesini kaydetti

 

AB’de yapım üretimi eylülde yükseldi

 

Share: