Türkiye’nin önceki beniz nakillisi Hedef Acara, 11. yılını kutladı

Türkiye’nin önce beniz nakillisi Erek Acar, 11. yılını kutladı

-30 yaşındaki Gaye Çevik:

-“Çıktı tıraş olabiliyorum, aynaya bakıyorum, çocuklar korkmuyor, baştan doğmuş gibiyim”

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tababet Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Ömer Özkan:

-“Bu çeşit ameliyatlar ülkemizdeki tıbbın önemini esenlik sisteminin gelişmişliğini ortaya koyuyor”

ANTALYA – Türkiye’de geçmiş beniz nakli yapılan 30 yaşındaki Gaye Çevik, yeni hayatına başlamasının 11. yılını, ameliyatı gerçekleştiren doktorlarla gato keserek kutladı.

Çevik’ın yüz naklinin 11. yılı zımnında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Aktarımı Merkezi’nde aktiflik düzenlendi. Etkinliğe Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan katıldı.

Rektör Özlenen Özkan, 11 sene evvel ‘yaramaz çocuk’ Çevik’a beniz nakli yaptıklarını hatırlatarak, “Ahit çokça aceleci geçti, az daha Murat’un yüzü eskidi. İnşallah organ nakli özge insanlara rüya peki” dedi.

“Evire Çevire tıpkı hayatı olsun”

Aynı zamanda Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Aktarımı Enstitüsü Müdürü dahi olan Prof. Dr. Ömer Özkan ise Meram Enerjik’a yüz naklinin üzerinden 11 sene geçtiğini belirterek, “Ayrımsız ömrün az daha kısaca onda biri. Görklü olsun 11 sene geçti. Bu durumun farkına geçkin vardık. Bu kök ameliyatlar ülkemizdeki tıbbın önemini esenlik sisteminin gelişmişliğini ortaya koyuyor. Esenlik turizminin ülkemizdeki tıbbın popüleritesinde bire bir hacim emeğimiz olduysa çokça mutluyum. O ülkede, branş, beniz, uykuluk, ihtisas nakli yapılıyor denildiği zaman kazançlı ve siyasal düzeyde imajınıza koruyucu oluyor. O nedenle tığ AÜ kendisine büyüklük imajına cesim katkıda bulunuyoruz. Maksat’a dimdik nice bahtiyar yıllar diliyoruz. Hovarda falan diyoruz ama Amaç’dan memnunuz. Güzelce tınlamalı bire bir hayatı peki, mıhlı ayrıntılı tıpkı ömrü olsun” dedi.

“Bizim tekniğimiz dünyada geçer”

Merhamet nakli mevzuatının çıkmasını pestil ve ailelerin heyecanla beklediğini tabir fail Özkan, “Olması gerekiyor, çok bekleyen hastalar var. Artık yapılması gerekiyor. Pandemi dolayısıyla kaybedilen bölüm var. Dünyada tıpkı birçok ülkede yaygınlaşmaya başladı. Ağır Ezgi kurallara akıllıca şekilde yapılması gerekir. Acıma nakli canlıdan de olabilir. Sınama arttıkça zir bina geliştikçe ondan sonradan canlıya teslim etmek gerekir. Bizim tekniğimiz kullanılıyor, canlıdan olan hastalarda komplikasyonlar oldu. Biz bunu öncelikle kadavradan geliştirmemiz gerekir. Bu ameliyatlar 50 merkezde yapılmayacak. Belli Başlı yerde yoğunlaşması gerekir. İhtiyacı olan rastgele yere arkalama etmeye hazırız. 12 yıl oldu acıma nakli geçeli, bizim tekniğimizi 10-15 ahit bilahare insanlar geldi. Şuan beğenilen beceri bizim tekniğimizdir. Bizim tıbbımız için ileridir, çok mutluyuz. Behçet hastalığımız var. Behçet tanısını koymuş adı Türk, hastalığa ismini vermiş insanlara gelecekte bizim tekniğimizle anılır. Acıma nakli yaygınlaştıkça değeri elan anlaşılacaktır. Bu sıradan tıpkı cerrahi müdahale değil. Bizim üzere gurur donör” diye konuştu.

“Çift hanelere geçtim”

Söyleyecek küçümseme bulamadığını dikle getiren Murat Acara, “Sözcük birlikte bulamıyorum. Sağlık sektörüne doktorlarımıza kelime birlikte üretemiyorum. Kutlamada bir tane haneden koşa hanelere geçtim. Rektör hocama, Ömer Özkan hocama, organ bağışında kâin aileye teşekkürler. Daha Çok traş olabiliyorum, aynaya bakıyorum. Torunlar daha çok korkmuyor. Baştan doğmuş gibiyim. 11 yaşındaki tıpkı kişisin ama 30 yaşındasın” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Acar, doktorlarla gelişigüzel gato kesti.

Share: