Türkiye’nin Sarılık B haritası çıkarıldı

El beyninde hepatit yerine bilinen ve karaciğerin iltihaplanmasıyla meydana mevrut bu hastalığa erkeklerin çıktı yakalandığı belirleme edildi. Cemiyet Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, bu duruma, ortak geçer tıraş malzemelerinin kat açtığına ilgi çekti. Tözün’ün verdiği bilgilere bakarak Hepatit B virüsü bildirme çok Güneydoğu Rum, sunma birkaç Veli ve İç Küçük Asya Bölgesi’nde görülüyor. Birçok hayat, bu hastalığa yakalandığını bilmiyor. Virüsü artık 50-59 gözyaşı arası eşhas taşıyor.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) eliyle 23 ilde yapılan araştırmaya göre 3 milyon kişinin sarılık B’li olduğu ortaya daha çok. 730 bin civarında insanın sarılık C geçirdiği tayin edilirken, hastalığa erkeklerin daha çok yakalandığı görüldü. Prof. Dr. Nurdan Tözün, geçici ve bayıltıcı olan hepatit B’nin erkeklerde bundan sonra görülmesinin sebebinin eş mergup yülüme malzemeleri olduğuna dikkat çekti.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) yaptığı araştırmayla Türkiye’nin hepatit haritasını çıkardı. 23 ilde gerçekleştirilen araştırmada 3 milyon kişinin hepatit B’li olduğu belirleme edildi. Afiyet Bakanlığı eliyle bile desteklenen çalışmada bir zamanda 730 bin civarında üstelik sarılık C’li hayat bulunduğu ve toplumun yüzdelik 93’ünün sarılık A geçirdiği ortaya bundan sonra. Sarılık, farklı adıyla sarılık, karaciğerin iltihaplanmasıdır. Hepatit virüslerinin sebep olduğu hastalığın A, B, C, D, E, G doğmak üzere 6 çeşidi bulunuyor. En tehlikelisinin hepatit B olduğunu belirten Türk Uykuluk Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün, dünyada seçkin sene yaklaşık 1 milyon kişinin sarılık B ile ilgilendiren sebeplerden ufuk hayatını kaybettiğini anlatım ediyor. Yapılan araştırmada ülkemizde bile 3 milyon kişinin hepatit B’li olduğunun ortaya çıktığını belirten Tözün, “Maalesef bir nice sevimli sarılık B olduğunu bilmiyor. Araştırmaya baktığımızda hepatit B virüsü erkeklerde daha çok rastlanılmakta. Bildirme iri nedeni ortak kullanılan saç sakal yülüme malzemeleridir. Ayrıca kaynatılan iğne kullanımı, transfüzyon, gaga içi ve diş tedavisi, enfekte kişilerle mail irtibat değişik faktörlerdir.” diyor. Araştırmaya göre hepatit B virüsü bildirme çok Orta ve Güneydoğu Anadolu, en beş altı ise Ege ve İç Küçük Asya Bölgesi’nde görülüyor. Ayrıca virüsü imdi 50-59 gözyaşı arası eşhas taşıyor. Tözün, bu gözyaşı arası kişilerde virüsün imdi rastlanmasının nedenini çocukluk dönemlerinde telkih yapılmamasına bağlıyor. Araştırı; Adana, Amasya, Ankara, Kültürlü, Balıkesir, Bursa, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Yozgat, Kırıkkale ve Yalova illerinde yapıldı.

Hepatit B ne büyüklüğünde ağır?

Vakayiname hepatit B nedir?

Kronik sarılık B; siroz, karaciğer yetmezliği ve kanserine el açabilen viral (virüs) etkenli aynı hastalıktır. Hepatit B virüsü (HBV) tütünden bilahare sunma degaje ikinci amansız hastalık sebebidir.

Kronik sarılık B yaşamı zılgıt fail bir çor mıdır?

HBV bulaşan zinde yetişkinlerin çoğu iyileşir ve vücudunda hepatit B enfeksiyonlarına karşı koruyucu antikorlar gelişir. Hastaların yüzde 5�10 kadarında ise virüs vücuttan temizlenemez ve süreğen enfeksiyona dönüşür. Vakayiname enfeksiyon gelişenlerde siroz yahut karaciğer kanserinin ortaya balkon riski çokça fazladır. Hele bile siroz ortaya çıktıktan bilahare, tedavi çıktı mümkün değildir ve tutkun bildirme geç 5 yıl içinde hayatını kaybeder.

Sarılık B önlenebilir bire bir çor mıdır?

1982’den beri emniyetli ve faal aşılar sayesinde önlenebilir tıpkı çor olmuştur. Fakat aşılama, enfeksiyon geliştikten sonra kronik hepatiti otama etmemekte; aşının bağışıklama yüzdesi yüksektir.

Kimler hele risk altındadır?

Bir Nice hayat, alelhusus gelişmekte olan ülkelerde, çocukluk çağı sırasında hepatit B enfeksiyonu geçirmektedir. Hepatit B ile enfekte olan kişilerle mümasil temastakiler ve virüslü kanın bulaştığı yük evet da materyallerle teması olanlar risk altındadır.

Hastalık şüphesiz bulaşır?

Virüs genellikle veladet sırasında anneden bebeğe, kişiden kişiye, emniyetli sıfır enjeksiyon, zaman veya organ nakli ve cinsî yolla bulaşır.

Araz ve bulguları nelerdir?

Halsizlik, iştah kaybı, kusma, kırıcı, bulantı, us ağrısı, hepatit (deri ve ayn akında sarımtırak keyfiyet oluşması), nadiren da olsa eklem ağrıları gerçek belirtilerdir. Bu âraz haftalarca sürebilir ve bilcümle yerine geçmeleri birkaç ay ila benzeri sene kadar ahit alabilir. Kimi Vakit da farkında olmadan hepatit geçirilmiş olunabilir. Bu de fakat hasbelkader aynı check up sırasında evet da başka esbap araştırılırken ortaya çıkabilir.

Tedavisi nasıldır?

Hepatit B aşısı ile ilgili çalışmalar enfekte tor yavru ve yetişkinlerde aşının süreğen enfeksiyon gelişimini yüzdelik 95 oranında önlediğini ortaya koymuştur. Antrparantez tedavi için değişik ilaçlar mevcuttur.

Hastalar süreğen hepatit B kontrolünde çalışkan kurum almak için hangi yapabilir?

Hepatit B’nin yıllık tedavi giderleri bin ile 22 bin TL arasındadır. Karaciğer naklinin maliyeti ortalama 100 bin TL civarındadır. Buna bedel sarılık B’den tevakki etmek için yapılması gereken üç dozluk aşının fiyatı ise çabucak 75 TL’dir ve Keyif Bakanlığı marifetiyle sülale hekimleri eliyle ücretsiz yerine karşılanmaktadır. Antrparantez ölçülü yaşlardan itibaren uykuluk kanseriyle ilişkin ahenkli taramalardan geçilmelidir.

Hastalığın yayılmasını çalmak için her ilaç münfail mıdır?

Ülkemizde 1998’den beri hepatit aşısı çocuk telkih programına dâhil edildi.

ZAMAN

Share: