Türkler 2013’ten hangi bekliyor?

Gallup International’ın ”Küresel Düş ve Bezginlik Barometresi” araştırmasına bakarak iktisadi krizin vurduğu Avrupa ülkeleri ile başka ümranlı ülkelerde 2013 yılına ilişkin kötümserlik bilge. Önümüzdeki yılın 2012’ye kıyasla imge getireceğine inananların oranının yeryüzü bağan olduğu, karamsarlığın olağandan öne çıktığı ülkeler ağırlıklı kendisine DENIZ ülkelerinden oluştu.
Yapılan açıklamaya göre, Türkiye halkasını Barem Research’ün gerçekleştirdiği WIN/Gallup International’ın, 5 kıtadan 54 ülkedeki 56 bine andıran kişiyle yaptığı, ”Imge ve Umutsuzluk Barometresi” araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye’bile görüşülen kişilerin yüzde 30’u yeni yılda soylu erki refahın, yüzde 43’ü ise zorlukların artacağına inanıyor. Yüzde 25’lik benzeri itilaf konuşu durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Türkiye üzere geçtiğimiz sene yüzde -1 olan kesin iktisadi rüya ise bu yıl 12 fakül azalarak yüzdelik -13’e düştü.
EN UMUTLULAR GÜRCİSTAN’DA YAŞIYOR
Güzeşte sene ekonomik krizin vurduğu Avrupa ülkeleri ile özge mütekâmil ülkelerde dahi karamsarlık hakim. 2013 yılının, 2012’ye kıyasla umut getireceğine inananların oranının sunma bağan olduğu, karamsarlığın ziyadesiyle öne çıktığı ülkeler ağırlıklı namına KEZ ülkelerinden oluştu.
YERYÜZÜ KARAMSAR PORTEKİZ
En karamsar mevki sıralamasında Portekiz ve Fransa başı çekiyor. Bu ülkeleri; Lübnan, Belçika, İspanya, Bosna-Hersek, İrlanda, Almanya, Polonya ve İngiltere izliyor. Gelişmiş ülkelerdeki kötümserlik takkadak krizin patladığı Avrupa ülkeleri ile üstelik sınırlanmış değil. G-7 yerine adlandırılan en mütekâmil 7 ülkenin tamamında üstelik karamsarların oranı refahın artacağını düşünenlerden daha erdemli. ABD’da 2013’te soylu erki zorlukların süreceğini düşünenlerin oranı, zenginlik beklentisi içindekilerden yüzde 8 elan çok. Bu fark; Fransa, Kanada, Almanya, İngiltere, İtalya ve Japonya’birlikte çift haneli rakamlara ulaşıyor.
Araştırma sonuçlarına bakarak, araştırmanın gerçekleştirildiği 54 ülke ortamında sunu umutlu insanların yaşadığı talih Gürcistan. Bu ülkeyi Azerbaycan izliyor. Umutlular beyninde önce 10’a giren ayrıksı ülkeler ise Brezilya, Mozambik, Çin, Peru, Hindistan, Suudi Arabistan, Filipinler ve Ekvator oldu.
Olumlu kazançlı beklenti içindeki ülkeler arasında Fas, Kamerun, Vietnam, Kenya ve Afganistan gibi ülkelerin bulunması araştırmanın azrail sonuçları beyninde düzlük alıyor.
Dünyanın yüzde 35’i bakir yılda refahın artacağı beklentisi içindeyken, yüzdelik 28’i ekonomik zorlukların artacağına inanıyor. Yüzdelik 29’luk konvansiyon ise ekonomik durumun değişmeyeceğini düşünüyor. Güzeşte sene yüzdelik -2 olan açık hesaplı düş puanı bu yıl 9 benek artarak yüzde 7’ye yükseldi.
KIRICI MEYUS ŞARK ÜMITLI
Açıklamada görüşlerine düz sunulan WIN-Gallup International Başkanı Jean-Marc Leger, konuşu karamsarlığın Yıldız Amerika ve Günindi Avrupa’dahi sürüyor olmasına karşın, Çin ve Hindistan’dahi umudun yükselmesinin kendilerini biraz rahatlattığını belirtti. Leger, ”Bugün o kadar içiçe benzeri dünyada yaşıyoruz ki, bir düş esintisi umum dünyaya düş mesajı yayabilir” değerlendirmesini yaptı.
Global Rüya ve Umutsuzluk Barometresi, 1977’birlikte başlatıldı ve gelişigüzel sene yürütülüyor. Araştırı kapsamında bu yıl 54 ülkede, 55 bin 817 gönül ile yüz yüze, telefonla yahut online müzakere yapıldı. Görüşmeler Ilkgüz – Ara 2012 tarihleri beyninde gerçekleşti. Türkiye’birlikte ise ara ayında CATI yöntemiyle bin 28 dirilik ile görüşüldü.

Share: