Türkler yabancı patron sevmiyor

Pew Araştırma Merkezi eliyle 15 ülkede yapılan ankette Türk vatandaşlarının ecnebi yatırımcılara cebin kararsız olduğu sonucu imdi.

Geçtiğimiz yıl baharat aylarında ölçülü ve sonuçları ağustosta açıklayan çalışmada, aralarında Brezilya, Hindistan, İsrail ve Türkiye’nin de bulunduğu 15 ülkede vatandaşlara yabancı yatırımcılar hakkındaki görüşleri soruldu.

Buna göre ülkelerindeki şirketlerin ağyar tarafından satın alınmasını en birkaç isteyenler yüzdelik 24’lük tıpkısı kıyasla Türkler oldu. Arkası Sıra yüzdelik 27 ile Güney Koreliler, yüzde 28 ile Endonezyalılar geldi.

Şirketlerin yabancılara satılmasını İsraillilerin yüzdelik 60’ı ise olumlu karşıladı.

Fabrikaları destekleyenlerin oranı henüz aşkın

Değişik yandan yabancı firmaların fabrika açmasına bilcümle ülkelerde henüz aşkın destek verildi.

Nijerya’da ankete katılanların yüzde 89’u ecnebi şirketlerin ülkelerinde üretimlik açmasını gani bire bir evolüsyon kendisine değerlendirirken, ikinci sıradaki İsrail’dahi bu şekilde düşünenlerin oranı yüzde 83 oldu.

15 ülke arasından iki ülkede ise halkın yarısından azı dişi ecnebi şeriklik fabrikalarına yunak baktığını belirtti. Endonezya’da hoppadak yüzdelik 44 ecnebi fabrikaları müspet değerlendirirken, Türkiye’da destek oranı yüzdelik 46’da kaldı.

 

Share: