UAEA Başkanı Grossi, Çernobil Nükleer Santralinin normale döndüğünü söyledi

Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, tahminî bir sene ilk Zalim güçlerince engelleme edilen Çernobil Nükleer Santralinin yapılan tadilatlarla normale döndüğünü söyledi.

Çernobil’i musahabe fail Grossi, basına yaptığı açıklamada, burada sürekli bir amaç kuruyor olmalarının hem Ajans hem Ukrayna hem bile organizasyon açısından heybetli olduğunu, bu kalıcı misyonla asayiş ve gözlem açısından kapsamlı tıpkısı servis sunacaklarını anlatım etti.

Bu ziyaretle çekirdeksel santraldeki aktüel duruma ilişik üstelik vukuf alma imkanı bulduklarını kaydeden Grossi, “Çernobil’in karışma edilmesinin üzerinden sabık bir yılın arkası sıra seçme şeyin baştan yoluna girmiş olması çokça eke.” dedi. Grossi, nehiy öncesi seviyeye başarıyla ulaşıldığını dile getirdi.

Çernobil’in yine karışma ya üstelik saldırıyla karşı karşıya kalmamasını ümit ettiğini belirten Grossi, burada oluşturulan sürekli misyonun amaçlarından birinin bile bu cins tehlikelerin yaşanmasını çelmek olduğunu vurguladı.

Grossi, buradaki temaslarının arkası sıra payitaht Kiev’e geçerek, Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüştü.

Görüşmeye ilgili Twitter’dan açıklama özne Grossi, sabık kamer Başbakan Şmıgal ile ülkedeki nükleer düzenlilik üzere hep nükleer tesislerde kalıcı garaz tevlit hususunda görüştüklerini, zaman ise bu düşüncelerinin gerçekleştiğini tabir etti.

Share: