Uçakta Kovid-19 sirayet riski çokça düşük

Amerikan Savunma Bakanlığı‘nın yürüttüğü aynı say uçakla yolculuk ederken maske takan ayrımsız Kovid-19 hastasından özge yolculara gelgel vasıtasıyla hastalık bulaşma ihtimalinin haddinden fazla düşük olduğunu ortaya koydu.

Amerika Birleşik Devletleri Iblağ Komutanlığı (TRANSCOM) vasıtasıyla gerçekleştirilen “Yolçu uçaklarındaki kabin havalandırma sistemi” testinde peçe takan vurgun ayrımsız kişiden havaya yayılan partiküllerin 6 zaman içerisinde kabinden yüzdelik 99,99 oranında temizlendiği görüldü. Alışılagelen bire bir evde partiküllerin tamamen temizlenmesi 90 dakika sürüyor. Perşembe günü yayınlanan raporla ilgilendiren düzenlenen matbuat toplantısında konuşan TRANSCOM İkinci Komutanı Koramiral Dee Mewbourne pandemi sırasında yolcuları zahir daha emniyetli tıpkısı şekilde taşıyabileceklerini çakmak üzere hakeza tıpkı emek yaptıklarını açıkladı.

Euronews’te kayran alan haberde, toplantıya çalışmayı gerçekleştiren marifet insanları ile katılan Mewbourne United Airlines’a ilişik Boeing 767 ve Boeing 777 tipi uçaklarda yapılan testlerden gelgel sirkülasyonunun hızlı olması, süzgeç sistemi ve havalandırmanın hor yönlü olması zımnında müspet sonuçlar aldıklarını belirtti.

Çalışmada maskelenmiş ve maskesiz benzeri şekilde koku alıp ita ve öksürme sırasında havaya yayılan partikülleri ölçmek için koltuklara mankenler yerleştirildi. Uçak içi testlerde simülasyonlarda 300’den çok proton çeşidi denendi. Çalışmayı yürüteç bili insanlarından David Silcott maskeli deneylerde havaya yayılan partiküllerde yüzdelik 95’in üzerinde azalma olduğunu belirleme ettiklerini vurguladı.

Bu çalışmanın gelecekteki araştırmalara majör benzeri anne teşkil edeceğini vurgulayan araştırmacılar çalışmanın elan pattadak aşkın sayrı bulaşan olduğu durumları, virüs taşıyan damlacıkları ve hastanın tuvalete gitmesi kabil hareketleri hesaba katmaması dolayısıyla daha fazla deneyin yapılması gerektiğini belirtiyor.

Share: