Ukrayna Azamet Başkanı Zelenskiy, Dünya Konuşu Forumu’nda konuştu Açıklaması

Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenskiy, “(Rusya-Ukrayna) Bu savaşı tığ başlatmadık amma biz bitirmeliyiz. Bu savaşı henüz hızlı bitirmemize yardımcı olun.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Dünya Kazançlı Forumu’na (WEF) devre içi katılarak, benzeri müşavere yaptı.

Zelenskiy, konuşmasına Kiev akıllıca 16 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirerek önceden, ölüm edenler üzere istinkâf etmek duruşunda bulunuldu.

Yaşanan olayı bir ağlatı namına tanımlayan Zelenskiy, bunun bir ilçe olmadığını ve cidal zımnında olduğunu belirtti.

“Savaşın takkadak çarpışma alanında değil, bir nice boyutu var. Uğraş zamanında kaymakamlık imkânsız, bunların bütünü savaşın sonuçlarıdır.” ifadesini kullanan Zelenskiy, Rusya’ya alın yürüttükleri uğraş amacıyla henüz fazla destek talebini yineledi.

Zelenskiy, dünya liderlerine Rusya’nın yürüttüğü savaşa karşı kısaltmak için tez değişmeyen kabul etme ve Kiev’i bati silahlarla sübvansiyon çağrısında bulundu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı karışma etmesinin peşi sıra Gücük Ay 2022’de tamlık ülkeyi obstrüksiyon ika girişimi karşısında dünyanın tereddütte kaldığını anımsatan Zelenskiy, “Dünya zaman ve hiçbir antlaşma kararsızlık etmemelidir.” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’ya hava defans sistemi desteğinin sağlanmasına da değinerek, “Ukrayna’ya hava savunma sistemlerinin tedariği, Rusya’nın aynı sonraki gelgel saldırılarını geride bırakmalı. Ukrayna’da barış ve güvenliğin yeniden üretim edilmesi, Rusya’nın gayrı ülkelerdeki düzenlilik ve barışa müteveccih saldırılarını geride bırakmalı. Bu savaşı tığ başlatmadık amma biz bitirmeliyiz. Bu savaşı daha aceleci bitirmemize yardımcı olun.” diyerek konuştu.

Savaşın esasen bu yana tek şeyin değişmediğini tamlayan Zelenskiy, hala cephaneye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Zelenskiy, bugün yaşanan tayyare kazasının ardından “Kendinizle ait rastgele asayiş endişesi hissediyor musunuz?” sorusuna, “Hayır, hissetmiyorum.” şeklinde yanıt verdi.

Share: