ÜLEN: CEO’lar kalan girdi maliyetlerinden endişeli

Dünya genelinde 2.000’den aşkın CEO’nun beklentilerini ve karşılarında olan engel ve fırsatlar hakkındaki görüşlerini ortaya koyan Ernst &Young 2022 CEO Zevahir Araştırması yayımlandı.

Araştırmaya göre, ankete katılan CEO’ların yarısından dahası (%54) kâin işletmelere, sayısal dönüşüme ve sürdürülebilirliğe yatırıma öncelik verecek. Ayrıca, yanıt verenlerin dörtte üçünden dahası (%79), maliyetleri tenkis etmek, gelecekteki beklenmeyen aksaklıklara alın mücehhez tutmak ve riskleri en örgen azaltmak üzere tedbir zincirlerinde ayarlamalar yaptı ya dahi bunu planlıyor.

Araştırmada işleri etkileyebilecek harici riskler yüzünden CEO’ların envestisman planlarının rotasından sapabileceğine dahi dikkat çekiliyor. Cevap veren CEO’ların nazik çoğunluğu (%87) küsurat girdi fiyatları üstüne çok endişeliler ve ticari gerilimleri (%18), abuhava değişikliğinin etkilerini (%17) ve mütezayit rekabeti (%13) işlerinin gelecekteki büyümesini etkileyecek genişlik güç riskler adına tanımlıyorlar.

Soruşturma bulgularına göre, CEO’ların 2022 yılında öncelik vereceği anlaşmalar, operasyonel yeteneklerin (%26) yanı sıra çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ESG) konumları ile sürdürülebilirlik ayak izlerini (%20) iyileştirici nitelikteki anlaşmalar olacak.

Rekor seviyede gerçekleşen toplaşma ve satın almalar bitmeme edecek

Bileşke ve satın almalar tarafında 5 trilyon BENDE dolarlık rekor seviyede aynı hacme ulaşılan 2021 yılının ardından, CEO’lar amacıyla bu işler 2022’üstelik diğer yatırım alanlarını tamamlayacak eleştiri bir kurgu olmaya devam edecek. Ankete katılanların kestirmece üçte ikisi (%59), şirketlerinin önümüzdeki 12 ay içre satın almaları sürdürmesini bekliyor. (2021 başında bu ululuk %48 olmuştu.)

2022’üstelik müşareket satın ahzetmek isteyen CEO’ların yeryüzü çok tercih ettikleri ülkeler, ABD, İngiltere, Çin, Hindistan ve Almanya namına sıralanıyor. Sektörlere bakıldığında ise, teknoloji, sağlık hizmetleri ve kaslı istihsal, hayat satın alma olasılığının henüz erdemli olduğu ilk üç göz olarak öne çıkıyor.

Raporu yorumlayan Ernst & Young Türkiye Takip ve Kurumsal Finansman Kürsü Başkanı Gayrı Gürsoy Büyükavşar, “CEO’ların yatırım vasıta setinde anlaşmalar heybetli tıpkı manivela olmayı sürdürecek. Muhassala ve satın almada ayrımsız rekor koşusundan çıkan bir nice CEO’nun önümüzdeki dönemde sonuç 12 ay içinde satın alınan varlıkları entegre etmeye odaklanacağı görülüyor, fakat CEO’ların mübayaa planları, faziletkâr seviyelerde inikat etkinliğinin 2022’bile de bitmeme etmesini sağlayacak düzeyde olmalı.

CEO’lar, şirketlerine hissedarlar ve toplum için sürdürülebilir faydalar sağlayacak şekilde yön vermeye hazır. Önceliği sürdürülebilirliğe yöneltmek bahis konusu olduğunda, CEO’nun ve yatırımcıların düşünceleri ortada uyuma gerekseme duyulduğu görülüyor. Yatırımcılardan ve hissedarlardan yüksek maliyetler ve mufassal vadeli getirilerle ilişik şüpheler zımnında gelebilecek olan direnç, CEO planlarını rayından çıkarabilir ve şirketlerini tarihin kavisli tarafına savurabilir” değerlendirmesinde bulundu.

CEO’ların soylu erki büyüme umutları serencam 10 yılın zirvesinde

 

Earnst&Young Wirecard skandalını dört yıl ilk biliyordu

 

Share: