Üniversiteli gençlerde keder donör levha

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, lisans ve civar lisans mezunu gençlerin durumunun endişe verici ayrımsız tabloya dönüştüğünü ve işsizler ordusunun yetişek seviyesinin her an yükseldiğini gösterdi.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi’nin üniversite mezunu gençlerin istihdam oranlarını, gelişim bulma sürelerini ve vergi kategorilerini temel alarak TÜİK verileriyle hazırladığı raporda, “Türkiye’deki ekonomik koşullar ve yetişek sisteminin üzücü almasıyla gelişigüzel literatüre taze işsiz, okumuş tembel, diplomalı işsiz kadar kavramlar girdi” dedi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın aktardığı haberde, lisans mezunlarının mukayyet istihdam oranı yüzde 71.1 yerine gerçekleşirken, bu devlet dolay lisans mezunlarında yüzdelik 63 oldu. Lisans mezunlarında ortalama aksiyon bulma süresi 13.6 kamer ve ön lisans mezunlarında ise 14.8 ay yerine hesaplandı. Darülfünun mezunlarının hiçbiri, çıkışlı olduğu yıl içerisinde hisse senedi bulamıyor. Bu birlikte, gençlerimizin yaşadığı ati kaygısını selim çıkarıyor.

Raporda, “Lisans bitirme alanlarına göre, önce iş bulma süresinin yer bodur olduğu düzlük 7.7 kamer ile sağlıktır. Eğitim mezunları yeryüzü erken 10.9 kamer, mühendislik, imalat ve yapım 11 ay, bilişim ve bildirişim teknolojileri 11.6 kamer, hizmet sektörü 12.4 ayda iş bulabilmektedir. Dolay lisans mezunlarında ise, ilk aksiyon bulma süresinin arz güdük olduğu alanlar, doğa bilimleri, matematik ve sayım bilimi 12.7 kamer, mühendislik, imalat ve yapım 13.7’dır” denildi.

Raporda şöyle denildi: “Müzik Bilimi, suret öğretmenliği kabilinden sanatın yürütme edildiği bölümlerin serencam sıralarda yer alması, ülkemizde sanata ve sanatçıya sunulan değeri yansıtmaktadır. Musahabe emekçilerinin fehamet vasıtasıyla desteklenmediği, maddesel imkansızlık zarfında olduğu tıpkı gerçektir. Gazetecilik, radyo, monitör, sinema sektörlerinde maddi alacak çok azdır. Birçok medya kurumunda emekçiler, misil ve aşındırmak ücreti üstelik olmaksızın asgari ücret düzeyinde maaşlarla çalışmaktadır.”

Gençlerin istihdamı kovide takıldı

 

İşsizlik rakamları açıklandı

 

ABD’birlikte işsizlik maaşı başvuruları iki haftadır artıyor

 

Share: