Üniversiteyi 60 yaşında kazanan kadının hedefi efdal lisans

Van’de cıvıl cıvıl üç yavru ve iki torun sahibi Kezban Özben Güler, 60 yaşında kazandığı üniversitede eğitimini iri heyecanla sürdürüyor.

İzmir’bile hususi tıpkı şirketten mütekait olan Güler, arz şişman hayali olan Geleneksel Ahali Sanatları Bölümünde kavramak amacıyla darülfünun sınavına girdi.

Yaşına rağmen okuma idealinden vazgeçmeyen avrat, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Iz Faziletkâr Okulu Geleneksel Ahali Sanatları Bölümünü kazandı.

Üniversite eğitimi için Van’a yerleşen Güler, azmiyle ve derslere ilgisiyle çocuğu yaşındaki öğrencilere ve çevresindekilere emsal oluyor.

“Üniversitenin yer nemli eş öğrencisiyim”

Derslerini boşlama etmeyen nitelikli öğrencisi Güler, AA muhabirine, ortamında düğüm mütezayit bire bir hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Yeni hedefinin faziletkâr lisans fayrap etmek olduğunu belirten Güler, “Emekli olduktan bilahare okumaya karar verdim. Sunma nazik hayalim okumaktı. İleride torunlarım bana ‘neden ortaöğretim mezunu kaldın’ dediklerinde onlara tıpkısı cevabım olsun istedim. Fiziki olarak 60 yaşında olsam dahi ruhen kendimi canlı hissediyorum. Belki birlikte bu yüzden okuma arzusu oluştu. Van Gölü bir zamanda bana İzmir’birlikte denizi anımsattığı üzere bu şehirde okumaya karar verdim.” diyerek konuştu.

Güler, halk sanatlarının hobisi olduğunu, bu alanda kendini yükseltmek istediğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Yük yapıyorum, örgü örüyorum ve bunları satarak mülk kazanıyorum. Anca olunca bile bu bölümü yeğleme ettim. Bu devir yardımıyla yeteneklerimi yükseltmek istiyorum. 2 almanak bölümü dört yıllığa tamamlayıp peşi sıra efdal lisans fethetmek istiyorum. Üniversitenin genişlik yaşlı eş öğrencisiyim. Kendimle sevecen aynı insanım ve bu bile bana nazik gelgel veriyor. Gençlerle beraber okula geldiğimde ruhumun anbean gençleştiğini hissediyorum.

Öğrencilerle benzeri sıralarda oturmak ve tıpkısı havayı solumak çokça iyicene bir his. Avlu ölünceye büyüklüğünde mücadele ile geçiyor. Hiçbir şekilde bu mücadeleden vazgeçmemeliyiz. Çoluk Çocuk eğitim hayatlarını katiyen askıya almasınlar.”

“Kendisinden balaban erke alıyoruz”

Güler’i “okulun ablası” kendisine gördüklerini anlatan sınıf arkadaşı Necla Bişkin de “Hanay enerjisi çok yüksek. Hem okuyor hem çalışıyor olması bize büyük yeknesak. Onu görünce bahtiyar oluyoruz. Kendisinden şişman erke alıyoruz ve bizi motive ediyor. Kültürümüzü, yaşam tarzımızı öğreniyor. Düşkünlük edip değme şeyi öğrenmeye çalışıyor, çokça hoşumuza gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: