‘Ünlülere saplantılı kişilerin zeka seviyesi bağan olabilir’

Macar araştırmacıların düzenlediği ve BMC Psychology adlı akademik dergide yayımlanan çalışmada, “ünlülere tapmayla kognitif testlerde daha düşük başarım sergileme arasında aracısız tıpkı ahzüita” tayin edildi. Araştırı, 30 sözcükten oluşan benzeri sözcük dağarcığı testi ve tıpkısı ölçü sembolü tebdil testi birlikte karışma bir paradigma görevi tamamlayan, 1763 yetişkinin katıldığı benzeri sormaca kullanılarak yapıldı.

Çalışmaya katılanlar, adlı kişilere hangi kadar deste duyduklarının belirlenmesi amacıyla oluşturulan bire bir “ünlülere müteveccih formaliteci ölçeği” anketini dahi doldurdu. Anket, katılımcıların aynı paradigma ifadeye basitçe “Olur” veya “Yarayışlı” yanıtını vermesini gerektiriyordu.

Bu ifadeler ortada şunlar vardı:

“Sevdiğim ünlünün zatî alışkanlıklarını sık sık hıfzetmek zorunda hissediyorum, Arz sevdiğim ünlünün hayatının ayrıntılarına kafayı takıyorum ve Yer sevdiğim ünlüyle tanışacak kadar şanslı olsaydım ve benden kendisine sıhhat olsun diyerek yasadışı ayrımsız madde yapmamı isteseydi anlaşılan yapardım.”

Araştırmacılar, ünlülere yönelik biçimci ölçeğinde arz faziletli puanı alanların, iki bilişsel yetenek testinde üstelik daha bağan performans gösterdiği sonucuna vardı. Ancak araştırmacılar, adlı kültürüne takıntının bağan bilişsel yeteneklere cemaat olmanın tıpkı nedeni mi yoksa bunun bire bir sonucu mu olduğunu belirleyemediklerini akseptans etti.

PsyPost’a mütekellim araştırmacılar, “Gelecekte yapılacak tetkikat, sevilen tıpkısı ünlüyü takip etmeye dayalı zihinsel meşguliyeti aylamak üzere harcanan bilişsel çabanın, kişinin dikkat ve gayrı kognitif beceriler müstelzim görevlerdeki performansına müdahale edebileceği yönündeki iddiamız üzere henüz aşkın destek aramalı” dedi.

Araştırı, birinin en sevdiği ünlüye cebin ateş parçası benzeri fikrisabit geliştirmesinin, bilişsel testlerde daha düşük fakül almasına sebep olduğunu kanıtlamasa üstelik ünlülere karşı hissedilen duyguların dikkatlice gözlemlenmesinin makul olabileceğine meni ediyor.

Araştırı: Toptan ısınma böbrek taşı riskini artırıyor

 

Bakir araştırı: Kraliyet Ailesi’nin bildirme anlaklı üyesi Meghan Markle

 

Share: