‘Uyku sorunları, kalp hastalığı riskini yüzdelik 141 artırıyor’

Cenup Florida Üniveristesi önderliğinde yürütülen tıpkısı araştırmaya göre sıkı aymazlık sebebiyle kalp hastalığı riski yüzdelik 141’e kadar artabilir. Blimsel Raporlar dergisinde yayımlanan araştırmada ortalama yaşı 53 olan 6.280 yetişkinden alınan gaflet uykusu verileri incelendi ve dar uykunun ihtisas hastalıkları riskini yüzde 141 oranında artırabileceği ortaya çıkarıldı.

Araştırmacılar, dalgı sağlığının düzenlilik, sevinme, intibah saatleri, dalgı zamanlaması, gaflet verimliliği ve dalgı süresi kabil bir nice yönüne odaklandı. Bunları ruh hastalıklarıyla ilişkilendirdiler ve gaflet sağlığı problemlerindeki her arttırma artışın, duygu hastalığı riskinin yüzde 54 artmasıyla münasebetli olduğunu ortaya imdi.

Aymazlık sağlığı problemlerindeki artışla münasebetli tahmini önsezi hastalığı riski, hem kendileri bildirimde mevcut, hem dahi araştırma cihazı ile aymazlık verileri ölçülen temas parasız için haddinden fazla daha efdal, yüzde 141 oranında hesaplandı.

Araştırmanın başlangıç yazarı, USF’dahi ihtiyarlama çalışmaları doçenti ve STEALTH laboratuvarı direktörü Soomi Lee, çalışmaya elde edilen bulgular karşı şunları söyledi:

Bu bulgular, benzeri bireyde ruh hastalığı riskini hesaplarken ‘birlikte var olan gaflet uykusu sağlığı sorunlarının’ değerlendirilmesinin önemini göstermektedir. Bu, itidalli yaştaki yetişkinler ortada daha fazla dalgı sağlığı sorununun his hastalığı riskini artırdığını gösteren önceki çalışmalardan biri. Hem yalnız başına rapor hem üstelik aktigrafi gaflet verilerini sağlayanlarda tahmin edilen riskin henüz yüksek olması, aymazlık sağlığını doğru ve şümullü bir şekilde ölçmenin önsezi hastalığı tahminini bırakmak üzere heybetli olduğunu düşündürüyor.

Araştırmada, katılımcılara, doktorlarının aritmi, önsezi üfürümü veya genişlemiş kalp hastalığı kadar hastalıklara sahip olup olmadıkları soruldu. Faziletli gerginlik ise, bire bir ihtisas hastalığı durumundan tezayüt kalp hastalığı için ayrımsız riziko faktörü adına etiketlendiğinden ayrımsız tanı namına kabul edilmedi. Ilişik adına, katılımcıların aile üyelerindeki ruh hastalığı öyküsü ve soy, cinslik, sigara, bunluk ve fiziksel aktivite gibi sosyodemografik faktörler dahi kontrol edildi.

Araştırmada antrparantez, kadınların elan aşkın uyku sağlığı sorunu olduğunu bildirirken, erkeklerin önsezi hastalığına yakalanma olasılığının daha erdemli olduğunu gözlemledi. Fakat cinsiyet, yine dahi iki sebep arasındaki genel korelasyonu etkilemiyor. Öte yandan, siyah katılımcıların beyaz katılımcılara göre henüz aşkın dalgı sağlığı sorunu ve his hastalığı prevalansı olduğu, ancak gaflet sağlığı ile önsezi hastalığı arasındaki dallı güllü ilişkinin umumi adına ırka bakarak farklılık göstermediği dahi elde edilen bulgular arasında.

Lee, aymazlık sağlığının herhangi bir yaş amacıyla koskocaman olduğunu, fakat ‘daha ayrıntılı tıpkı süreye yayılması, aksiyon ve familya rolleri nedeniyle muhtelif ve elan stresli dirim deneyimlerinden oluşması’ zımnında ekibin ılımlı yetişkinliğe odaklandığını açıkladı.

Dalgı bozukluğuna aceleci canlandırma

‘Fazla dalmak kalori alımını azaltabilir’

Araştırma: Cavlamak üzere sunu iyi ülkeler

 

Share: