uzman hekim, radon gazı tehlikesine cebin vatandaşları uyardı

uzman hekim, radon gazı tehlikesine karşı vatandaşları uyardı

BATMAN – Bağır hastalıkları uzmanı Başkomutan Izdırap, kerpiç ve çarkıt bina evlerdeki radon tehlikesi ve dehalet yolları üzerine bilgelik verdi. Sigaradan bilahare yeryüzü çok akciğer kanserine bozukluk olan radon gazının bilgisini paylaşan uzman doktor, vatandaşlara uyarıda bulundu.

Isı derecesini ve rutubet oranını dengede tutulması gerektiğini vurgulayan Uzman Hekim Ateş, sadık ortamlarda oksijenin azalması, nem oranın düşmesi enfeksiyon rahatsızlıkları riskini artırdığını belirtti.

Hekim Keder, “Ilişkin ortamlarda ortama kıvılcım 20 – 22 derecede olması gerekiyor. Rutubet oranı birlikte yüzde 40 ile 50 ortada olması gerekiyor ve bu dengenin bozulması, mantar hastalığı, virüs ve bakterilerin üremesi üzere akla yatkın şartlar oluşturup enfeksiyon riskinin bile artışına sebep oluyor. Sınırlı ortamlarda özellikle kronik hastalığı olanlar. Koah ve bronşit hastalar üzere bunu kesin aynı şekilde söyleyebiliriz. Benzeri lüp içerisindeki odanın kapısı açıldığında ısı dengesinin değişikliği pencerenin açılması, balkona çıkılması kabilinden durumlarda da astım üzere şikayetler, teneffüs, öksürük şikayetleri temel gösterebilir. Bu durumda bittabi ki o trafik yoğunluğunun en birkaç olduğu dönemde kadeh açılması geçişsiz. Hane geçişlerinde da o ısı dengesinin yeterince sağlanması gerekiyor. Bunlar hastalığın, semptomların, şikayetlerin ilerlemesine sebep benzer” dedi.

“Akciğer kanserinde sigaradan sonraları yeryüzü makro bozukluk radon gazıdır”

Bodrum katında, gecekondularda ve bozuk binalarda hayatiyetli vatandaşları bekleyen radon gazı tehlikesi, akciğer kanserinde sigaradan sonra en koca kanser nedeni olduğunu tamlayan ve vatandaşlara bu konuda uyarılarda bulunan Uzman Hekim Yara, “Radon gazı, malumunuz eskimemiş ve kimsenin bilmediği mehabetli benzeri laf. Sigaradan sonradan akciğer kanserine amil olan ikinci hastalık namına geçiyor. Özellikle bodrum katında yaşayanlar, gecekondularda yaşayanlar ve çarkıt binalarda yaşayanlarda bu sızdırma tarzı ve çatlaklardan gelişen meydan şeş ve katıksız kaynaklarda güzeşte bir gaz ve akciğer kanserine amil oluyor. Şimdi ne yapmalı şimdi yıpranmamış binalarda bu jeolojik etütlerin düzenlenmesi, yeterince havalandırma ve havalandırma sistemlerinin geliştirilmesi ve bu çatlaklardan türlü olduğunca o sızıntının engellenmesi gerekiyor. Bu konuda dikkatli başlamak gerekiyor. Biraz merkezde radon gazı ölçümü ile ilgilendiren çalışmalarda başlatıldı. Radon gazı sensörü diyerek. Kullanılmamış bire bir laf ve ilgi eylemek gerekiyor tabiatıyla” diye konuştu.

Share: