Uzmanı uyardı: Beta enfeksiyonu tedavi edilmezse aheste rahatsızlıklara hastalık türlü

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakkı Saf, beta enfeksiyonunun, okul çağı çocuklarında yoğun görülen ve tedavisinin ayn ardı edilmemesi gereken bire bir boğaz enfeksiyonu olduğunu belirterek, “Yüksek kırıcı, temel ve derbent ağrısı, boynun civar tarafındaki ve çene altındaki lenf bezlerinde şişik, bademciklerde kızarıklık, karışık parafin-zerrin renkte lezyonlar beta enfeksiyonun belirtileri arasındadır. Beta enfeksiyonu otama edilmezse iveğen ihtisas romatizması kabilinden ağırbaşlı rahatsızlıklara hastalık mümkün” dedi.

Güven Hastanesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Hakkı Temiz, beta enfeksiyonunun seçme yaşta görüldüğünü, yer kesif okul çağı çocuklarında ve ergenlik döneminde görüldüğünü söyledi. Bilirkişi Dr. Bozulmamış, “Beta enfeksiyonu 7-8 gözyaşı civarında pik yapar. Üç gözyaşı altındaki çocuklarda ise bulunmaz görülür. Sonbaharın böylece, şita aylarında ve ilkbaharın başında yılın değişik zamanlarına bakarak elan aşkın ortaya yarar. Beta enfeksiyonu, parasız insanların teneffüs yolu salgılarıyla ve kontak vasıtasıyla bulaşır. Bu nedenle okul, çocuk yuvası gibi hareketli mekanlarda bulaşı elan kolaydır. Seyrek sağlıklı hazırlanmamış gıdalarla bile bulaşabilir” diye konuştu.

“TESTLER RUTİN ADINA YAPILMAMALI”Dr. Akman, beta enfeksiyonunun kuluçka süresinin 2 ile 5 dolaşma beyninde olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Beta enfeksiyonu gâh çocuklarda beyin ağrısı belirtisine de kez açabilir. 3 yaş şeş çocuklarda ise büyüklenme akıntısı, halsizlik, çok efdal sıfır şiddetli, ağız tatsızlığı gibi belirtilere illet gibi. Erdemli zehir, esas ve geçit ağrısı, boynun ön tarafındaki ve çarık altındaki ak kan bezlerinde şişmiş, bademciklerde kızarıklık, karışık parafin-sarı renkte lezyonlar beta enfeksiyonun belirtileri arasındadır. Hastanın yaşı, şikayetleri, araştırma bulguları beta enfeksiyonunu kuvvetle düşündürse bile beta enfeksiyonu tanısını kandırmak üzere hızlı streptokok antijen testi ve argıt kültürü testleri önerilmektedir. Burun akıntısı, öksürük, seste hayvanlaşma üzere viral enfeksiyonu düşündüren bulguları olan çocuklara ve 3 gözyaşı altındaki çocuklara bu testlerin rutin kendisine yapılması önerilmez”

“ENFEKSİYONUN TANINMASI VE MAKUL TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ”

Dr. Saf, beta enfeksiyonunun tedavisi ile ait şunları söyledi:

“Tedaviye şikayetler başladıktan ahir önceki 9 periyot süresince başlanması durumunda, beta enfeksiyonun çok koca aynı komplikasyonu olan akut duygu romatizması (romatizmal üzücü) gelişimi önlenebilir. Özellikle akut duygu romatizması çocuklarda çırılçıplak olmayan ruh hastalıklarının arz önemlilerinden biridir. Tedavi edilmemiş beta enfeksiyonlarından bilahare ortaya çıkabilir. Beta enfeksiyonu otama edilmez ise, akut kalp romatizması gibi sakil rahatsızlıklara neden kabil. Bu nedenle beta enfeksiyonunun tanınması, akillica ve umum tedavisinin yapılması çok önemlidir.”

“SIVI ALIMINA DİKKAT EDİLMELİ”

Beta enfeksiyonu olan çocukların argıt ağrısı nedeniyle nemalanmak istemeyebileceğini kaydeden Dr. Temiz, “Sıvı alımına özen edilmesi önemlidir. Hafif kıvamlı, yutulması kolay gıdalar daha görgüsüz tolere edilir. Antrparantez dondurma kabilinden oldukça soğuk gıdaların tüketilmesi derbent ağrısının azaltılmasında faydalı peki. Portakal suyu, limonata gibi asidik içecekler geçit ağrısının artmasına illet olabilir. Antibiyotik başladıktan kestirmece 12 ile 24 saat sonraları hastalığın bulaştırıcılığı kalmaz, biraz ahit içerisinde keder düşer, devamında geçit ağrısı geriler. Bu nedenle çocuğun okula devamı için sunu az 24 saat akıllıca antibiyotik tedavisini almış olması gerekir. Bu süre zarfında bulaş ihtimalini hafifletmek üzere el temizliği, çatal, kaşık, havlu kabil şahsi eşyaların ayrılması kadar ölçün hijyen kurallarına eklenmiş yerine damlacık izolasyonu (öksürük, hapşırık sırasında ağzın kapatılması, peçe kullanılması kabilinden) kaynak edilir” dedi.

Share: