Uzmanından “önlenebilir hastalıklardan korunmada aşı yüce” uyarısı

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tababet Fakültesi Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Akademisyen Fatih Aldanmaz, çağa ve çocuklarda aşılamanın önlenebilir hastalıklardan korunmada yüce olduğunu bildirdi.

Kurt, yaptığı yazılı açıklamada, aşıların amacını, hastalığa illet olan bakterileri, virüsleri veya toksinleri vücuda öncelemek, muafiyet sistemini bunlara karşı hatırlatmak, hastalık oluşmasına hapsetmek olarak sıraladı.

Aşılama olunduğunda vücudun mikropla karşılaşması yerinde bağışıklık sistemi devreye girdiğini, antikor denilen vücudu koruyucu maddeler üretildiğini anlatan Kurt, antikorların mikropları ortadan kaldırarak çor oluşmasını önlediğini kaydetti.

Kurt, aşılamayla çocukların önlenebilir hastalıklardaki ölümlerden yahut sakatlıklardan korunmasının benzer olduğuna işaret ederek, yenidoğan döneminden itibaren çocuklara Afiyet Bakanlığının aşı takvimine göre Familya Hekimliği birimlerinde “Sarılık B”, “BCG”, “Konjuge Pnömokok”, “DaBT-İPA-Hib”, “Oral Polio”, “Suçiçeği”, “KKK”, “Hepatit A” aşılarının zamanına makul ücretsiz yapıldığını belirtti.

Aşılama sonrası keskin, baş ağrısı, kas ağrısı ve iştahsızlık kabilinden gücük süreli canip etkiler görülebileceğini, etraflı çağ aşıya kapalı istenmeyen taraf etkilerin beklenmediğini vurgulayan Aldanmaz, “Larp çok aşılama aynı anda yapılabilir. Ancak bire bir aşının iki dozu arasındaki süreye dikkat edilmeli, erken yapılmamalıdır. Antrparantez yüklü virus aşısı yaptırılacaksa ya tıpkısı günde yapılmalı evet birlikte arada en az 4 hafta süre olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Son dönemde aşı reddi ile sıkça karşılaştıklarını nâkil Kurt, “Bu genişlik topluluk sağlığı açısından çokça dokunaklı tıpkı gözdağı. Lütfen çocuklarımızın ve toplumumuzun sağlığı amacıyla aşılarımızı zamanında yapalım ve çocuklarımıza yaptıralım.” açıklamasında bulundu.

Share: