Uzmanlar uyardı! Erke içeceğinin torunlar üzerindeki zararları kanıtlandı

Araştırı, gâh çocukların ise erke içeceklerini neredeyse günce tükettiğini gösteriyor.
BMJ Open dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar haddinden fazla çok erke içeceği tüketen çocuklarda baş ağrısı ve aymazlık problemleri olabileceği üstüne uyarıda bulundu.
Öte yandan çocukların yüksek enerji içeceği tüketimlerinin, yetişek hayatlarında sıfır olmalarıyla birlikte ilişkilendiriliyor.

Faziletkâr kafein, şeker ve henüz apayrı uyarıcılar bile içeren erke içeceklerin, İngiltere’da hayatiyet gösteren kavi çok markette 16 yaşından küçüklere satışı yasak.

250 mililitrelik ayrımsız enerji içeceği, az daha duble espresso büyüklüğünde kafein içeriyor.
İngiliz hükümeti halihazırda tavsiye ve uyarma etiketlerinin bazıları üzere caydırıcı olmadığı gerekçesiyle mümasil ant içerisinde çocuklara enerji içeceği satışını yasaklayacağını duyurmuştu.

İngiltere Afiyet ve Toplumsal Hizmet Bakanlığı vasıtasıyla yaptırılan en üst say, Müttehit Krallık’taki binlerce çocuğun birlikte ESIR ve Kanada dahi dahil tutmak amacıyla dünyanın ciharıyek yanından gençlerin enerji içeceği tüketimine ilişkin verileri çözümleme etti. Araştırmada Türkiye’ye ilişik vukuf meydan almadı. Araştırmada ilk çıkan sonuçlardan bazıları şöyle:
  -Dünyadaki çocukların tahminî yarısı ve Birleşik Krallık’taki çocukların üçte biri yer birkaç haftada ayrımsız posta bu içecekleri tüketiyor
-Ayvaz dallar, kız çocuklarına bakarak elan aşkın tüketiyor
-Yoksulluk ile erke içeceği tüketimi ortada ilişki var
-Haftada beş veya henüz fazla olan istihlak, henüz algın zihnî ve fiziki esenlik ile elan ateş ekol performansı ile angajmanlı Bu araştırmayı yürüten York Üniversitesi’nden Claire Khouja, “Araştırmamız, bu içeceklerin eğlenceli tüketimi ile çocukların umumi sağlığı üzerindeki dokuncalı etkileri arasındaki bağlantılara dair düzgün kanıtlar ortaya çıkardı” dedi.
Khouja, bulguların çocuklara enerji içeceklerinin satışını zecrî hükümet politikalarına bindi sunduğunu söyledi ve şöyle devam etti:
Araştırmamıza göre enerji içeceklerinin içeriği karşı henüz fazla bilgi sahibi olan füru, bu içecekleri elan az tüketiyor. Bu yüzden eğitim bilimi kampanyaları ve ambalajlardaki bilgilendirici uyarıların tüketimi azaltabileceği sonucu ortaya çıkıyor.

 Geçtiğimiz yıl British Medical Journal (BMJ) dergisinde yayımlanan benzeri makaleyi kaleme alan tıp uzmanları, haddinden fazla fazla erke içeceği içen tıpkı gençte his yetmezliği sorunu ortaya çıkmasını meni ederek bu içeceklerin tehlikeleri üzerine uyarıda bulunmuştu.

21 yaşındaki tıpkı üniversite öğrencisi, iki sene süresince seçkin dönem 500 ml erke içeceği içmesinin arkası sıra 58 dolaşma hastanede yatmıştı.

Enerji içecekleri ve içerikleri, dünya çapındaki aranjör otoriteler tarafından güvenli kabul ediliyor.
İngiliz Içecek Derneği (BSDA) Başkanı Gavin Partington, üyelerinin 16 gözyaşı altı için erke içecekleri pazarlamadığı ve tanıtmadığı kabil bu yaş gruplarını örneklemediğini de ifade etti.
Partington, “Ayrıca, erke içeceklerinde ‘kollar için önerilmez’ yazan aynı uyarma notu var. Erke içeceklerinin mesul satışını desteklemeye kararlıyız” dedi.

Hangi içecekte ne kadar kafein var? -500 ml erke içeceği – 160 mg kafein
-250 ml erke içeceği – 80 mg kafein
-Tıpkısı fincan süzek kahvehane – 90 mg
-Duble espresso – 60 mg
-Aynı fincan yağız öz – 50 mg
-Ölçün benzeri kutu kola – 40 mg
-50 gr’lık benzeri çikolatada – 25 mg

Share: