Uzmanlardan nazik ‘halı saha’ uyarısı

Futbolseverlerin toy namına çalma döktükleri ve koronavirüs salgını öncesi abes saat bulmanın az daha imkansız olduğu halı sahalar, salgın sonrası hazırlık amaçlı hizmete kapatıldı. Bu proses içerisinde bir nice mektep çocuğu futbolsever halı sahalardan ırak kaldı. Hazırlık kararları öncesi haftada bire bir başkaca ara sıra iki karşılaşma işleyen çoğu sporsever, vücutlarının alıştığı bu hareket düzenini geride bırakarak vakitlerini evlerinde geçirdi. Geçen hafta ise koronavirüs vaka sayılarının düşüş göstermesinin peşi sıra mecbur olan halı sahalar saat 19.00’a kadar degaje kalkmak neredeyse baştan hizmete girdi.

TERMIN YARIŞI BAŞLADI
Aylardır halı vadi maçı yapamayan futbolseverler dahi kısıtlanmış termin saatlerini kaçırmamak amacıyla çabukça yerlerini ayırttı. Halı sahalardan karşılaşma sesleri yeniden yükselmeye başlarken birçok futbolsever arkadaşlarıyla alay malay 1 saat çalma dökebilmek amacıyla termin kapmaya çalışıyor. Sporu amatör olarak sürdürmenin herif vücuduna faydalı tıpkısı öz olduğunu ancak halı kayran maçı gibi bir anda faziletli efor gider edilen spor türlerini yaparken çokça dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden söyleyen Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Akademisyen Doç. Dr. Çağlar Emre Çağlayan, halı vadi tutkunlarına büyük uyarılarda bulundu.

‘ANİ ÖLÜMLERE SEBEP OLABİLİYOR’
Salgın tedbirlerinin hafifletilmesinin insanlarda ‘pandemi bitmeme etmiyor’ düşüncesini akla getirmemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Çağlayan Emre Çağlar, koronavirüsün varlığını ve etkilerini sabah akşam ayn uğrunda tutarak debi edilmesi gerektiğini belirtti. Sporseverlerin dahi kısıtlamaların kalkmasıyla ara sıra şeyleri hiçe saymadan spor yapmalarının kayıt olduğunu kaydeden Edvar, Bu spor dallarından biri üstelik halı meydan maçları. Halı düzlük işletmecileri bu sözümü sevmeyebilir ama biz kardiyoloji ekibi adına halı saha sporuna sıcak bakmıyoruz. Bunun sunu şanlı nedeni ise ılımlı yaş ve üst insanların alıştırma yapmadan halı sahaya gidip fırtınalı maçlara katılmasıdır. Bedeni spora alışmamış ya bile detaylı süredir spor yapmamış aynı insan şapadanak bire böyle ayrımsız karşılaşma yaparsa sonucunda ölümsek kalp tartım bozuklukları, kalp krizi ayrıca şakkadak ölümle üstelik karşılaşabilir dedi.

‘MAÇ ÖNCESİ ISINMA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR’
Uyarılarının hiçbir şekilde insanlara ‘spor yapmayın, halı sahaya gitmeyin’ çağrısı olmadığını vurgulayan Çağlayan, sporun şuurlu yapıldığı sürece herif sağlığına zararı olmayacağının altını çizdi. Yegâne meselenin insanın vücudunu yapacağı spora başlangıçta hazırlaması olduğunu belirten Çağlayan, Yalnız halı sahalar değil, değme spor etkinliği öncesi katiyen vücudunuzu taharri edin. Hazır olmadan başlamayın. Vücudun ritmini ve dayanıklılığını düşünülerek başlamanın faydası var. Karşılaşma öncesi ısınma hayati ehemmiyet taşıyor. Maça tabanvay gidilebilir. Pandemi sürecinde hareketsizliğe alıştığımız için temkinli davranmamız gerekiyor diye konuştu.

Pandemi sürecinde ince ayrımsız süre halı meydan maçlarına duruluk verdiğini ve baştan ayak topu oynamanın kendisini bahtiyar ettiğini belirten Mete Şimşek (26) ise buna karşın ilk etapta koşmakta zorlandıklarını ve bazen arkadaşlarının maçın henüz 15’inci derakap yorulduklarını ve koşmayı az daha bıraktıklarını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’ndan halı kayran açıklaması

Share: