VakıfBank aktif büyüklüğünü yüzdelik 76 artırdı

VakıfBank (#VAKBN), 2022 yılı geçmiş yarısına ilgili mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

VakıfBank’ın ulaştığı mali sonuçlara ilgili değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Umumi Müdürü Abdi Başkomutan Üstünsalih, “Bankamızın 2022 yılının geçmiş yarısında nakdi ve gayrı nakdi krediler aracılığıyla ülkemiz ekonomisine sağladığı finansman desteği, yıllık bazda yüzdelik 65 artarak 965 bilyon TL’ye ulaştı. Bire Bir dönemde nakdi kredilerimiz almanak yüzdelik 58 artışla 726 milyar TL seviyesine çıkarken, aktif toplamımız ise almanak yüzdelik 76 artışla 1,3 trilyon seviyesine yükseldi” dedi. Üstünsalih, “Ilişik derece mucit, istihsal odaklı, ülkemiz ihracatını destekleyen ticari müşterilerimize kullandırdığımız krediler ise bir esbak yılın tıpkısı dönemine bakarak yıllık yüzde 65 artarak 571 bilyon TL’ye ulaştı” İfadelerini kullandı.

Düzey Korumalı Yatırım Hesapları yayın grubu büyüklüğü 125 milyar TL’yi aştı

Fonlama tarafında da liyakatli tıpkısı dönemi geride bıraktıklarının altını çizen Üstünsalih, “Toplam mevduatlarımız yıllık yüzdelik 82 artma ile 788 bilyon TL seviyesine ulaşarak esas fonlama kalemimiz olmaya devam etti. Tam bankalar üzere tevdiat tarafında bildirme koca yapıt olan vadesiz mevduatlarımızı ise yıllık bazda yüzdelik 105 oranında artırarak 192 milyar TL seviyesine yükselttik. Antrparantez toplanmış 125 bilyon TL’yi aşan kur korumalı mevduat hesapları eser grubuyla TL birikimlere destek vermeye devam ettik. Böylecene TL mevduatlarımız almanak bazda yüzde 75 artarak 387 bilyon TL’yi aştı” diye niteleyerek konuştu.

“Ticari müşterilere VakıfBank garantisi ile tahsilat süreçlerini rejim kolaylığı”

Güdük müddet önceki devreye alınan yenilikçi ifa ve tahsilat ekosistemi Vinov kapsamında, işletmelerin özlük alacaklarını aceleten yönetebilecekleri ve tahsilatlarını VakıfBank garantisi ile gerçekleştirecekleri Vinov İşyeri uygulamasını hizmete sunduklarını tamlayan Üstünsalih, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aynı ahir bankacılık mottosuyla gelişigüzel segmentten bankacılık müşterisi için bütün ödeme ve tahsilat süreçlerine basit, sürat ve güven kazandıran Vinov çağını başlatan Bankamız, bu ekosistemi elan birlikte geliştirecek çalışmalarını çabukluk kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda, küresel ve uyumsuz komutan işleyen, bayilik/salon ağına topluluk işletmeler başta koyulmak üzere, VakıfBank garantisiyle tahsilat akdetmek talip değme büyüklükte pres ve kuruma yönelik Vinov İşyeri uygulamasını devreye aldık. Dinç teknolojik altyapımızla müşterilerimize seçkin alanda hafif sağlayacak mahsulat sunmaya bitmeme edeceğiz.” 

VakıfBank’tan 1 bilyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi

 

Share: