Vekil Nebati: Yurt sektöründe sıra dışı bedel artışlarını merceğe aldık

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Emlak sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu adese altına aldık. Müstelzim neyse yapıyoruz, yapacağız” dedi.

Bakan Bitkisel, yaptığı yazılmış açıklamada, gayrimenkul sektöründe sıra dışı bedel artışlarına yönelik kapsamlı say başlatıldığını belirtti. Nebati, değer artışına sebep olan etkenlerin tek biricik incelendiğini; finansal, mali, tapu ve yurt zar site verilerinin incelendiğini, çözümleme ve yorum çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü kaydetti.

Bakanlıkça açıklayan, konuya ilişkin yapılan icraat ise şöyle:  “Taşınmazlar car siteleri aracılığıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona etmen olan etkenlerin belirleniyor. Protez karşılık artışı yaparak sunma kâm dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı karşıt etkileyen, göz satışında elde ettiği geliri akıllıcasına beyan etmeyen eşhas ve firmalar tespit ediliyor. Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini hesabına getirmeyen kök ve hukuksal şahıslar için muktezi muamele başlatılması için ilişkin kurumlara bilgiler iletiliyor. Taşınmazlar sektöründe zindelik gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik hesaplı riziko analizi ile alay malay yapılan tespitler sonucu düz denetimlerine de başlanıldı. Icraat neticesinde, taşınmazlar piyasasında anahtar yaratıcı, göz satışlarından elde ettiği gelirini bildirme dışı bırakan veya kalık beyanda kâin, ilkin tapu harcı girmek üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen zat ve firmaların tespiti dahi gerçekleştirildi.”

Share: