Vekillik basamak satışlarını artırmak için harekete geçti

Mekân ve Kentçilik Bakanlığı yabancıya göz satışını yükseltmek ve Türkiye’yi öncelemek üzere düğmeye bastı. Vekâlet, hem Tapu ve Kadastro Müdürlüğü hem üstelik özel sektör işbirliğiyle çalışmalar yapacak. Edinilen bilgilere göre geçmiş hedef ülkeleri belirleyecek sonradan bu ülkelerde tanıtım ve komutan ofisleri kurulacak. Böylece yabancılar ya da yurtdışında canlı Türkler işlemlerini bulundukları ülkeden henüz zinde ve acul halledecek. Bu birimlerde vatandaşa ev alacağı proje ve lokasyonla ilgilendiren zinde vukuf verilerek, vatandaşın dolandırılmasının üstelik önüne geçilecek. Projeler dışında büyüklük tanıtımı yapılarak çabucak yurt değil turizm sektörüne de bindi sağlanacak. Özel sektörün dahi desteği alınarak yürütülecek çalışmalar sonrası ülkeye döviz girdisi sağlanacak.

REKOR KIRILDI

Yabancıya eş konusunda kamu son dönemde önemli adımlar attı. Geçtiğimiz haftalarda, mal düz yabancıya vatandaşlık verilmesi amacıyla konulan 1 milyon dolar sınırı 250 bin dolara geçildi. Yapılan bu düzenlemenin yanı sıra kurdaki canlılık dahi yabancının ilgisinde çalışkan oldu. Ateşçi dolar evet birlikte Euro olanlar amacıyla Türkiye’deki basamak fiyatları albenili ayla geldi. Yabancılara ev satışı mahiye bazda tarihinde ilk defa bu sene eylül ayında 5 binin üzerine artık. Eylülde geçen yılın bir dönemine göre yabancılara ev satışı yüzdelik 151.1 artarak 5 bin 615’e yükseldi. Bu yılın 9 ayında yabancılara konut satışı sabık yılın benzeri dönemine kıyasla yüzde 58.5 çoğalma gösterdi. Geçen yılın tamamında 22 bin 234 hane satışı ayn önüne alındığında, 2018’birlikte yabancılara konut satışının 30 bini geçmesi bekleniyor.

30 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Son dönemde yaşanan canlılık sonrası hür teşebbüs dahi harekete geçti. Yurtdışında tanıtım turlarına çıkan firmalar, satış ofisleri fayrap etmek, fuarlarda yer kabul etmek amacıyla çalışmalara başladı. Firma bazında yapılan çalışmaların amaca ulaşma noktasında yeterli olmadığını belirten fasıl temsilcileri kamunun öncülük etmesinin iri ehemmiyet taşıdığına vurgu yapıyor. Kamunun desteğiyle yıllık 4-4.5 bilyon dolar olan yabancıya satışın 2019’bile 10 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Ayrıntılı mehil üzere hedeflenen ise yıllık 30 bilyon dolarlık eş yapılması. Ilkgüz ayında Moskova’bile planlı emlak fuarına katılan Mekân ve Kentçilik Bakanı Misyon Çekicilik birlikte Türkiye’nin bugüne kadar yabancıya as pazarında hak ettiği payı alamadığını belirtmiş ve “1 milyon dolar sınırının 250 bin dolara çekilmesi kocaman bire bir etap. Bu düzenlemeyle kürsü atağa kalkacak. Serencam 5 yılda yapılan koca önümüzdeki 1 yılda yapılacak” demişti.(Gülistan Alagöz/Özgürlük)

Share: