Volkswagen’e ‘iklim krizi’ davası!

Mızıka tezgahları sektörünün yapı kuruluşu Topluluk Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TİAD), Oxford Economics, IHS Markit raporlarını ve TÜİK verilerini ana alarak hazırladığı, sektörlerin envestisman öngörüleri analizi, sanayinin yatırım geleceğine çırağ tutuyor. Analize göre; Türkiye’da 2023 yılına kadar imalat sanayisinde 2,91 milyar dolar ile arz haddinden fazla envestisman yapılması muhtemel sektörün motorlu-elektrikli çevirgeç üretimi olacağı oranlama edilirken yatırımlardan en bir iki payı 230 milyon dolar ile taşıma ekipmanlarının alması bekleniyor. TİAD Başkanı Fatih Huzur, sanayide tartılı tahaccüm, yatırımcı iştahının faal tutulması amacıyla tam sektörlere benzeri oranda yatırım yapılması ve yatırımların desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Topluluk tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Bando Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), imalat sanayisi sektörlerinin Türkiye’deki 2023 yatırım öngörülerini paylaştı. İmalat endüstri sektörlerinde 2023 yılına kadar 2,91 milyar dolar ile genişlik haddinden fazla yatırım yapılması muhtemel kısım motorlu/elektrikli çevirici üretimi olacağı hesap pusulası edilirken onu, 1,42 milyar dolar ile uyuşturucu kayıt üretim sektörü, 1,22 milyar dolar ile hassas ve optikçi takım sektörünün izlem edeceği düşünülüyor. Yatırımlardan bildirme birkaç payı 230 milyon dolar ile transfer ekipmanlarının alması bekleniyor. Otomotivde beklenilen yatırımların özellikle elektrikli ve hibrit vesait özelinde ürüne üste sıra üretime dönüşmesi halinde hem dış satım miktarımız artacak hem dahi evcil açkı kullanımının artmasıyla ülkemizden döviz çıkışının önüne geçilecektir. Otomotiv, havacılık ve savunma sanayindeki aksiyon yanında hassas ve gözlükçü takım sektörünü bile büyütecek. Bu sektörün desteklenmesi ile otomotiv alanında mekân algılama sensörleri, havacılık ve defans sanayinde kırılan hedefleme ve algılama sistemlerinin gelişimi ve yerlileştirilme çalışmaları da hız kazanacaktır.

Sektörün 2023 yılında yüzde 39,5 büyümesi bekleniyor
Çözümleme ayrıca Türkiye bando tezgahları kullanımının (ancak içi satış) 2021 yılının sonuna büyüklüğünde 1,36, 2022 yılında 1,51, 2023 yılında ise 1,73 milyar dolar olacağı öngörüsünü ortaya koydu. Yatırımlarla alay malay Türkiye bando tezgahları sektörünün 2020 yılına göre 2022 yılında yüzde 21,8, 2023 yılında ise yüzde 39,5’lik envestisman artışı öngörüyor. Geleceğin ciddi sektörleri arasında yer takanak havacılık sektörüne de 2023 yılında 860 milyon dolarlık yatırım yapılması bekleniyor.

Sanayinin ekosistem olduğu unutulmamalı
Konuyla ilgilendiren açıklamalarda mevcut TİAD Başkanı Fatih Varlık, “Evcil ve arsıulusal kaynakları baz alarak yaptığımız analizler, sektörümüzün geleceği ve yatırım anlamında yönelmemiz gereken alanlarla ilişik koskocaman veriler sağlıyor. Bu veriler ışığında yapacağımız akilane planlama ve yatırımlarla mızıka tezgahları sektörünün yanı sıra Türkiye sanayisinin lokomotifi olan ayrıksı sektörlerin da gelişimini sürdürülebilir hale getirebiliriz. Sanayinin uygulayım bilimi, imalat endüstri, taraf endüstri ve mesafe ekipman üreticileriyle bire bir ekosistem olduğunu unutmamalıyız. Madun sektörlerde yaşanacak gelişmelerin aracısız ana sanayiye yansıyacağı bilinciyle bile yatırımları tüm sektörlere makul oranda yaymalıyız. Böylelikle sanayide istikrarlı tahaccüm ve sürdürülebilirlik yakalanabilir. Tıpkı şekilde destek ve isteklendirme paketleri bile tıpkısı mantıkla mecmu sektörlere yarar sağlayacak ve üretim artırılacak şekilde açıklanmalı. Böylecene yatırımcının iştahı da her antlaşma deli dolu tutulabilir” açıklamalarında bulundu.

Avrasya Kalkınma Bankası’ndan 1,2 bilyon dolarlık yatırım planı

 

Yatırımcıları sarsan 57 milyon dolarlık nakil!

 

Share: