Yabancı doktorlara ameliyatsız nodül tedavisini öğrettiler

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Esenlik, Uygulama ve Araştırı Hastanesi’nde tiroit bezlerinde nodül mevcut hastalara uyguladıkları girişimsel ışın bilimi tedavileriyle dikkati çeken doktorlar, elverişsiz dışından mevrut meslektaşlarına deneyimlerini aktarıyor.

Türkiye’deki bazı keyif kuruluşlarında kesi olmadan ameliyatsız çözümler üretilerek hastaların gücük sürede felah bulmasına imkan sağlayan girişimsel ışın bilimi yöntemleri sınırlı dışından tıp uzmanlarının birlikte ilgisini çekiyor.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Girişimsel Işın Bilimi Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Küçükay ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Patent Acu öncülüğündeki ekipler, deneyimlerinden fark etmek isteyen muhtelif ülkelerden meslektaşlarına havari oluyor.

Tayland ve Mısır’dan gelen 5 şahsiyet hekim grubuna, hastanede iki günlük yetişek programı uygulandı. İlk dönme girişimsel radyoloji alanındaki tedavilerin içeriğine ilişkin teorik olarak bilgilendirilen, kadavra üstünde uygulama özne konuk etibba, ikinci devir ise operasyona katılarak rahatsız üzerinde geçerli tedavi yöntemlerini gözlemleme imkanı buldu.

Prof. Dr. Fahrettin Küçükay, AA muhabirine, tiroit nodüllerinin ameliyatsız tedavisinin emniyetli ve etkin ayrımsız formül adına Türk hekimlerince çokça kudretli şekilde uygulandığını söyledi.

Asya, Orta Şark ve Avrupa’dan bu tedavi yöntemlerini öğrenip infaz etmek için çokça sayıda meslektaşının Eskişehir’e geldiğini belirten Küçükay, “Cerrahi otama herhangi bir ant gereklidir; bunu unutmamak gerekiyor. Işler tedavilerinin herhangi bir devir lüzumlu olduğu yerler vardır ama bazen tedavilerde bile böyle ameliyatsız seçenekler civar plana çıkabiliyor. Ihtimal önümüzdeki 5-10 yıl ortamında tedavilerin aynı kısmı bu noktaya dönebilir.” dedi.

“Hastayı 1-2 saat takibinden sonraları evine gönderebiliyoruz”

Doç. Dr. Nişancı Acu ise Türkiye’nin girişimsel ışın bilimi üzerine dünyada sözü geçen ülkelerden olduğunu vurguladı.

Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’birlikte meri bu yöntemler üstüne girişimsel radyologların ferah bire bir deneyime ehil olduğunu, bunun üstelik dar dışından izlem edildiğini dile getiren Acu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tiroit Bezi nodüllerine, kesi olmadan hastayı ayrımsız dönme taburcu edebilecek şekilde operasyonlar yapıyoruz. İşlem sonrası hastayı 1-2 saat takibinden sonraları evine gönderebiliyoruz. Boynunda değme sulu olmadan, işlem sonrası korkulu bakım ihtiyacı veya hastanede yatış şeklinde sıfır muamelat yapıp hastayı gönderiyoruz. İşlem sonrası birlikte hastanın konforu gayet dolgunca oluyor. Tutkun bile mutlu oluyor.

Özellikle Mısır’dan, Lübnan’dan, Yunanistan’dan, İtalya’dan, Tayland’dan, Endonezya’dan ve Pakistan’dan bu işi aktarmak talip doktor rüfeka, Türk hekimlerinin deneyimlerinden yararlanmak istiyorlar. O yüzden bize başvurdular. Biz da ülkemizin cemaat olduğu bu olanakları ve tecrübeyi onlarla paylaştık. Akıbet mevrut mihman hekimlere öz ülkelerinde bu işte tecrübeleri olmadığı üzere tecrübelerimizi ve birikimleri aktardık. Buradaki başka meslektaşımla bu işlemi zahir yaptığımızı gösterdik. İşlem sırasında nelere özen edilmesi gerektiğini, iş sonrası takibin şüphesiz olması gerektiğiyle ait sunum yaptık.”

“Burada gördüğüm ekipmanlar ve hastane serencam teknoloji”

Mısırlı girişimsel radyolog Omar Sameh Heidar Elaassar, yetişek sayesinde Türk meslektaşlarından yarayışlı bilgiler edindiklerini belirtti.

Ameliyat sırasında müşahede etme imkanının kendisi amacıyla kızıl olduğunu anlatan Elaassar, “Elan önceki Fransa’da 3 sene kaldım. Burada gördüğüm ekipmanlar ve sayrılarevi serencam uygulayım bilimi. Burada anne cesim olan molekül hastanın ne kadar konforlu olduğu. Zaman gördük ki sökel prosedürden sonra gayet şen aynı şekilde kalkıp yürüyerek gitti. Bu üstelik haddizatında girişimsel radyolojinin tıptaki yerini bize gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki polis hastanesinde işyar Angkoon Anuwong bile kariyerinde birçok tiroit bezi vakasıyla ilgilendiğini fakat tiroit ablasyonu işleminin ülkesinde yapılmadığını bildirdi.

Türk meslektaşlarının kendilerine çok gür bir nöbet kılık olduğunu dile getiren Anuwong, şunları kaydetti:

“Ultrason soldurmak bu dalan işlemlerde çok balaban. Ultrason tutarken değişik elinizle de gine manipüle etmeniz gerekiyor. Gerek enerjik vakalarda gerekse birlikte dublör üzerindeki çalışmalarımız çok husus kattı. Siktirici hayatımda henüz ilk böyle işin ehli iki eş görmedim. Burada kullandığımız teknikler haddinden fazla iyiydi. Bu şehrin insanları hakeza iki doktora otama olabilecekleri için haddinden fazla şanslılar.”

Share: