Yabancı, gayrimenkule 3 bilyon 485 milyon dolar yatırdı

Acun sükûnet ve pahalılık ikilemiyle uğraşırken Türkiye yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu deste alanlarından tıpkısı tanesi de taşınmazlar sektörü oldu. Konuyla ilgili Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre Türk vatandaşlarının şişman bölümü amacıyla gayrimenkul ahzetmek hayale dönüşürken, yabancılara satışlar tezelden artıyor.

Gestalt Bankası (TCMB) verilerine göre, yabancılara yurt satışlarından elde edilen kesin gelir 2022 yılı Haziran ayında 1 bilyon 144 milyon dolarla rekor kırdı.

2022’nin evvel yarısında yabancılara taşınmazlar satışı kaynaklı dirimlik toplamda 3 milyar 485 bilyon dolara yükselirken, 2018’ın ikinci yarısında kaydedilen 3 milyar 651 milyon dolarlık rekor sonrasındaki yer erdemli ikinci rakama ulaşıldı.

TL’deki derece kaybı ve yabancılara taşınmazlar alımı karşılığında vatandaşlık verilmesi uygulaması, yabancıların Türkiye’deki yurt alımlarını artırırken, Türkiye’deki eşit artışlarında da canlı oluyor.

Yabancı talebinin Türkiye’deki emlak fiyatlarını artırdığı bilinmesine ve bu genişlik Türk vatandaşlarının konuta erişimini zorlaştırmasına karşın hükümet yabancı alımlarını teşvik etmeye bitmeme ediyor.

HAZİRANDA YABANCIYA SATIŞLAR REKOR KIRMIŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine bakarak, yabancılara yapılan bölük satışları haziran ayında tıpkısı önceki yılın ayrımsız ayına bakarak yüzdelik 81,8 artarak 8 bin 630 adetle rekor kırmıştı.
Haziran ayında hep basamak satışları zarfında yabancılara yapılan basamak satışının payı yüzdelik 5,7 olmuştu.

Yabancılara yapılan göz satışlarında evvel sırayı 3 bin 906 göz satışı ile İstanbul almıştı. İstanbul’u sırasıyla 2 bin 534 basamak satışı ile Antalya ve 428 bölük satışı ile Mersin Ağacı izlemişti.

Yabancılara yapılan ev satışları sülale-haziran döneminde ise tıpkı geçmiş yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 72,7 artarak 35 bin 383 olmuştu.

SUNU ÇOKÇA RUSLAR ALDI

Büyüklük uyruklarına göre en çokça hane satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

Haziran ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 1887 göz satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 987 bölük ile İran, 807 ev ile Irak vatandaşları izledi.

Ocakta 479, şubatta 509 nüsha ev satın düzlük Ruslar, Ukrayna savaşının başladığı 24 Gücük Ay sonrasında Türkiye’den konut alımlarını artırdı. Martta 547 olan benzer, nisanda 1152’ye, mayısta 1275’e, haziranda 1887’ye yükseldi.

Savaşla birlikte Ukraynalılar birlikte Türkiye’da konut alımlarını artırdı. Ocakta 102 olan Ukraynalıların Türkiye’deki ev alımı, haziranda 301’e yükseldi.

YABANCI PAYI ANTALYA’DA YÜZDELIK 31,5

Haziranda Antalya’bile cemiyet 8 bin 45 sayı bahis satılırken, bunun 2 bin 534’ünü eller aldı. Antalya’birlikte haziranda mecmu hane satışlarında yabancı payı yüzde 31,5’e ulaştı.

Haziranda İstanbul’da 27 bin 998 hane satılırken, bunun 3 bin 906’sını başkaları aldı. İstanbul’bile haziranda bölük satışlarında yabancı payı yüzdelik 14 oldu.

CARİ AÇIK FİNANSMANI

Haziranda cari işlemler dengesi 3 milyar 458 milyon dolarlık engelsiz verirken, emlak gelirleri cari örtüsüz finansmanında etkin kalemlerden biri yerine öne çıktı.

Cari kategorik finansmanında ana kalemler ise rezervler ve pusat dışı servet girişlerini gösteren net günah ve kalık kalemi oldu.

Yabancıların en çok alım satım yaptığı pay senetleri

 

7 ayda 1,8 milyonu çok taşınmazlar satışı yapıldı

 

Emlak satışında müşteri deneyiminin önemi arttı

 

Share: