Yabancı yatırımların yüzde 24’ü vatandaşlık için

2021 ilk çeyreği  itibariyle yabancıların Türkiye’da yaptıkları yurt  yatırımlarının yüzde 24,3’ünü vatandaşlık edinimi oluşturdu. Sabık  yılın aynı döneminde bu şevket %28,4’tü. Devlet genelindeki yurttaşlık  edinimi üzere ecnebi yatırımında İstanbul, Antalya ve Ankara ilk üçte  yer alırken, Megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında dahi Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir önceki üçte düzlük aldı.
EVA Taşınmazlar Valüasyon, 2021 yılı evvel çeyrek altın dönemi itibariyle  yabancıların yurttaşlık edinimi amacıyla Türkiye’üstelik yaptıkları  taşınmazlar yatırımlarını adese altına aldı. 2021 yılı geçmiş çeyrek altın  döneminde Türkiye’bile yapılan 12 bin 192 sayı taşınmazlar yatırımının  yüzde 24,3’ü yurttaşlık edinimi için olduğu belirlendi. Yabancıların  yurttaşlık edinimi üzere aldığı gayrimenkuller 2 bin 963 nüsha olurken,  vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 80,97’si  ise İstanbul’dan edinildi.

Ülke bazında önceki üç İran, Afganistan ve Irak

Yabancıların 2021 yılı ilk çeyrek altın döneminde tamlık yurt çeşitleri  bazında vatandaşlık edinimi amacıyla Türkiye’da yaptıkları yatırımlara  göre, büyüklük bazında önce tam İran kayran aldı. İran’ı, Afganistan, Irak, Çin, Yemen, Filistin, Akdarı, Ürdün, Pakistan ve Sudan izledi.

İstanbul evvel tam

Yabancıların, 2021 yılı evvel çeyrek altın dönemi itibariyle tekmil gayrimenkul  çeşitleri bazında yurttaşlık edinimi amacıyla yurt edinimlerinde  sunma haddinden fazla yeğleme ettiği yer ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Yalova, Mersin, Bursa, İzmir, Samsun, Trabzon ve Muğla strateji etti.

İstanbul’daki yatırımların yüzdelik 39,1’i vatandaşlık edinimi için

Megakent İstanbul’daki ecnebi emlak yatırımı ise 2021 yılı geçmiş  çeyrek altın dönemi itibariyle 6 bin 136 skor gerçekleşti. Bu yatırımın birlikte,  yüzde 39,1’inin vatandaşlık başvurusu amacıyla edinilen gayrimenkullerden  oluştuğu belirlendi. İstanbul %39,1’lik oranı ile Türkiye ortalaması  olan %24,3’ü gösterişli şekilde arkada bıraktı. Yabancıların İstanbul’a  olan tutkusu ayrımsız kere henüz tescillendi.

2021 yılı önce çeyrek altın döneminde yabancıların tekmil gayrimenkul bazında  yurttaşlık edinimi üzere İstanbul’daki yatırımlarında ise önce sırayı İran aldı.  Bu ülkeyi Irak, Afganistan, Çin, Yemen, Filistin, Mısır, Pakistan, Rusya Federasyonu ile Azerbaycan izlem etti.  Aynı dönemde  yabancıların yurttaşlık edinimi üzere İstanbul’daki gayrimenkul  yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri evvel  üçte vadi aldı. Bu ilçeleri dahi sırası ile Bağcılar, Avcılar, Büyükçekmece, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Kağıthane ve Sarıyer izledi. 

Dev yatırım şirketi Singapur’un taşınmazlar piyasasına odaklanıyor

İlkokul mezunları emlakçı olabilecek

Şirketler rekor aceleten gayrimenkul satıyor

 

 

Share: