Yabancılar 14 yılda 51 milyar dolarlık taşınmazlar aldı

Türkiye’üstelik serencam yıllarda seçenek ezgi izleyen ve düşüş eğilimleri dahi gösteren uluslararası direkt yatırımlarda, mahdut dışı yerleşiklerin Türkiye’den taşınmazlar alımları bildirme muvazeneli makule oldu. Akıbet yıllarda 4 bilyon dolarlı seviyelerde seyreden sınırlı dışı yerleşiklerin taşınmazlar alımları, 2020 Ocak Eylül döneminde 2 bilyon 938 milyon dolara ulaştı.

Yabancıların gayrimenkul alımları 2006’dan bu yana 50 bilyon doları geçerek, 51 bilyon 601 milyon dolar düzeyine ulaştı. Bu yönüyle daha çok şirket satın almalarının ağırlıkta olduğu aracısız yatırımlardaki eksilme eğilimine rağmen, yabancıların gayrimenkul satın alımları cari açığın finansmanında dahi şanlı bire bir düz tutmaya başladı. Ödemeler dengesi istatistiklerine bakarak 2006-2012 döneminde elverişsiz dışı yerleşiklerin Türkiye’den yurt alımları global akse yılı olan 2009 aut 3 milyar dolara mümasil seyretti. 2013’ten bu yana ise 4 bilyon dolarlı seviyeleri gördü. Türkiye’birlikte 2012 yılında karşılıklılık ilkesi yerine bildik, gayrimenkul ahzetmek isteyen kişinin ülkesinin da Türk vatandaşlarına emlak satışına izin veriyor olması şartı kaldırılmıştı. Serencam yılların yer faziletkâr ecnebi gayrimenkul alımı TL’nin da ayar kaybetmesinin etkisiyle 2018 yılında 5.9 bilyon dolarla görüldü. beraber, yabancıların yurt alımlarının kolaylaştırılmasına yönelik kullanılmamış adımlar atılacağı açıklanmıştı. Yabancıların fiili yerine Türkiye’ye gelmeden gayrimenkul alımı yapabilmelerine müteveccih aranjman ve altyapı hazırlandığı vurgulandı.

Türkiye’bile Familya-Ilkgüz döneminde eller 2.9 bilyon dolarlık gayrimenkul alımı yaptılar. Ödemeler dengesi istatistiklerine göre Eylül 2020 itibariyle yıllıklandırılmış taşınmazlar alımları 4.7 milyar dolar ile aynı esbak yılın üstünde bulunuyor.

TOKİ’nin sattığı yurt için bakir tutu kuralı

Hane fiyatları yıllık yüzdelik 27.3 arttı

İzmir’da konut satışlarında rekor düşüş

İBB’nin yayınladığı Kovid-19 raporuna bakarak sunma riskli 40 mahalle

Yoksullara müzaheret üzere zenginlerden ek algı alınacak

 

Share: