Yabancıya bölük satışı 10 ayda 2020’yi geride bıraktı

Türkiye’nin yabancılara gerçekleştirdiği bölük satışı 10 ayda sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 38 artarak 43 bin 372’ye ulaştı ve 2020 genelindeki bey rakamlarını geride bıraktı.

TÜİK basamak as istatistiklerinden derlenen bilgilere bakarak, güzeşte sene genelinde 40 bin 812 skor olan yabancılara ev satışı sülale-teşrinievvel döneminde 43 bin 372’ye yükseldi.

bahis konusu dönemde en haddinden fazla bölük satışının gerçekleştirildiği illerin başında 20 bin 247 adetle İstanbul gelirken, onu 8 bin 640 ile Antalya, 2 bin 755 ile Ankara strateji etti.

Mersin’de 1.870, Yalova’dahi 1.364, Bursa’bile 1.260, İzmir’bile 952, Sakarya’de 891, Samsun’birlikte 811, Trabzon’bile 750 hane satışı gerçekleştirildi.

Familya-ilk teşrin döneminde sunma çokça konutu 7 bin 188 adetle İranlılar alırken, onları 6 bin 547 ile Iraklılar, 3 bin 658 ile Ruslar, 2 bin 277 ile Afganlar izledi.

Almanya vatandaşlarına 1.740, Kazakistanlılara 1.530, Kuveytlilere 1.343, Azerbaycan Türklerine 1.140, ABD’lilere 1.123, Yemenlilere 1.046, Filistinlilere ise 977 skor basamak satıldı.

“Valüasyon krizi çözüldü 50 bin konutluk mir hayali tazelendi”

Taşınmazlar Az Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yaptığı açıklamada, ekimde artım ivmesinin yavaşladığını belirterek, bunun sebebinin “valüasyon sistemindeki 20 Eylül’da yapılan farklılık” olduğunu söyledi.

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yabancıya ev satışında otomatik değerleme firması atayan düzenlemede değişikliğe gidileceğine dayalı kararının, sektörün engel görmesinin önüne geçtiğini dile getiren Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Soruna hakeza benzeri olumlu hal getirilmeseydi bu yıl hedefimiz olan 50 bin adetlik satışı yapamayacağımız üzere önümüzdeki yıl satışların 30 bin adetlere kadar düşeceğini öngörüyorduk. Çözümle bu arada bu yıl 50 bin adetlik koca hayalimiz tazelendi. Bu bir anda devam ederek önümüzdeki sene üstelik mütezayit yükseliş trendi yakalamayı hedefliyoruz. Almanak sepet fiyatımız üstelik arttığı için artık önümüzdeki yıl 10 milyar dolarlık satma hedefini konuşacağız.”

“Vekâlet hileli satışlara nokta atışı tıpkısı çözüm getirdi”

Ömer Faruk Akbal, bakanlığın aldığı bakir kararla, tabiatıyla atama yanı sıra firmalara bir zaman da olduğu kadar değerleme şirketi seçilmiş şansı sunulacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Hileli satışları engelleyecek denetimler sürecek. Konutu satan firma vekillik sistemi üzerinden valüasyon şirketi seçeceği üzere kontrolü yalınç olacak. Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Sermaye Piyasası Oturmuş mukteza denetimleri yapacak. Bir usulsüzlüğün tespiti halinde değerleme şirketine kapatılmaya büyüklüğünde giden pahal cezalar verilecek. İşlem hileli ise yurttaşlık hakkı birlikte iptal edilecek. Kül bu çözümler, sektörümüzde ortaya çıkan krizi derinleştirmeden hileli komutan konusuna dideban atışı bire bir çözüm oldu” değerlendirmesinde bulundu.”

“Yabancıların toplam satıştan aldığı pay ekimde yüzde 4,3 oldu”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 10 yıl önceki yabancıların sene süresince satın aldığı konutların sayısının toplamdan aldığı payın binde 8 olduğunu anımsatarak, “Şimdi bu şevket yüzdelik 3,9 seviyesine yükseldi. Ekimde ise yüzdelik 4,3 oldu.” diyerek konuştu.

Familya-ilk teşrin dönemindeki satılan 43 bini çok konutun eksiksiz zamanların zirvesi olan 45 bin 483 adetlik rekora kendilerini aynı hamle elan yaklaştırdığını dile getiren Durbakayım, “Kasımda yabancıya gerçekleştirilen bütün satışlarda yıpranmamış tıpkı rekor seviyeye ulaşacağımızı düşünüyorum. Yıl sonunu ise kestirmece 55 bin adetlik satışla kullanılmamış tıpkı zirvede kapatacağımızı öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise iç piyasada durağanlık yaşandığı dönemlerde yabancıya satışın çokça büyük ehemmiyet taşıdığını belirterek, ilk teşrin kocaoğlan özelinde yabancılara yapılan satışların güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak takkadak yüzdelik 12,1 arttığını, bunun daha faziletli olması gerektiğini söyledi.

Özyurt, yabancıya mir ivmesinin devamı üzere kâh düzenlemelere ihtiyaç bulunduğunu kaydederek, bunlardan bazılarının satışların “dış satım kalemi kabil görülmesi” ve “döviz kazandırıcı operasyon kapsamına alınması” olduğunu bildirdi.

Atmaca Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş dahi yabancılara satıştaki artım oranının düşmesinin nedeninin “valüasyon firmasının hudayinabit atanması” konusundaki aranjman olduğunu söyledi.

Atmaca, “Hazırlanan raporlardaki değerler ile gayrimenkulün rayiç fiyat beyninde yüzdelik 45’e vasıl ayar ayrımlı nedeniyle ecnebi yatırımcıların güveni sarsıldı. Demin bu konuda eskimemiş gelişmeler var. Hal yerine belirtilen uygulamanın hayata geçmesiyle büro zarardan döner, rakamlar çokça henüz yukarılara akıllıca ivmelenir.” ifadelerini kullandı.

Ev satışları yüzdelik 14.9 arttı

 

Nazır Kurum’dan konut dönüşümü açıklaması

 

Erdoğan’ın konutunu görüntülemişlerdi: Tutuklandılar

 

Share: