Yabancıya göz satışında sürpriz hamle

Celse izni için maruf 1 milyon dolarlık limitin 250 bin dolara çekilmesinin ardından 2018 yılında 40 bin bandına müstenit yabancıya göz satışı, 2019’un ilk 9 ayında tarihi benzeri rekor ile şimdiden 32 bin nüsha seviyesini yakalamış durumda.

Yılın köylü küsurat aylarının de eklenmesiyle gelişigüzel 2019 böylece yabancıya satılan hane koca miktarının 45 bin seviyesine yaklaşması bekleniyor.

YÜZDE 100 ARTIŞ

Bu nicelik de 2017’deki 22 bin adetlik konut satışı ile kıyaslandığında yüzde 100’lük benzeri artma yaşanacağı anlamına geliyor.

Sene böylecene yabancıya konut satışından 6.5 bilyon dolar dirimsel bekleniyor.

İşte yabancıya basamak satışında yaşanan bu artışı gören iktisat yönetimi 1 milyon dolarlık limitin 250 bin dolara düşürülmesinin arkası sıra tıpkısı hamle daha atıyor.

10 ÜLKEDE TAPU TEMSİLCİLİKLERİ AÇILACAK

Yabancıya konut satışında kurum-satış işlemelerini çurlatmak üzere Mekân ve Kentçilik Bakanlığı öncülüğünde 2020 yılı içerisinde 10 ayrımlı ülkede tapu ofisleri açılacak.

Temsilciliklerin Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika ve Katar’dahi kurulması planlanıyor.

söz konusu ofislerde fariza algı personellerin istihdamı için bile icraat başlatılacak.

Yabancıya konut mir istatistiklerine bakıldığında ülke uyruklarına göre sunma çokça basamak satışı ise Irak vatandaşlarına yapıldı. Irak’ı sırasıyla, İran, Rusya, Suudi Arabistan ve Kuveyt izledi.

TANITIM ATAĞI

Yabancıya bölük satışında atılacak adımlar vakit kaybetmeden tapu ofisleri ile bile vabeste kalmayacak. Türkiye’üstelik emlak sahibi olmanın avantajlarının bile vadi alacağı tanıtım faaliyetleri amacıyla da bütçe ayrılarak reklam kampanyaları düzenlenecek.

Yabancıların Türkiye’da bölük başına ortalama ödediği fiyat 150 bin dolar.

6 DİLDE BİLGİ PORTALI

Öte yandan Ecnebi Hikmet Portalı’nın tanıtımı ve içeriklerin 6 dile çıkarılması amacıyla dahi tedbir yapılacak. Portal üzerinden yapılacak hoşgörüsüz dönüşler ile içerikler sürekli güncellenerek düzlük daha birlikte zenginleştirilecek.

İLK GARAZ İSPANYA

Atılacak adımlarla ilk kasit, 2020’bile yabancıya ev satışında 50 bin adetlik eş rakamının aşılarak İspanya’yı bu alanda harcamak var.

Ancak bu rakamlar ÇAKER ile kıyaslandığında daha yolun başında olunduğu çok yıldızlı. Çünkü serencam yansıyan verilere göre KÖLE’da yabancıların aldığı emlak sayısı 300 bin adedi, ödenen miktar ise 150 bilyon doları aşmış durumda. (Yenişafak)

Share: