Yabancıya göz satışında yıpranmamış rekor

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenilen bilgilere bakarak, yılın ilk yarısında bölük satışları sabık yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 azalışla 552 bin 810 olarak kayıtlara geçti.

Bu dönemde bölük satışındaki azalmaya karşın yabancılara yapılan satışlardaki çoğalma dikkati çekti. bahis konusu dönemde alternatif tıpkısı tutum izleyen satışlar, ocakta 2 bin 675, şubatta 2 bin 964, martta 4 bin 248, nisanda 4 bin 77, mayısta 1776 ve haziranda 4 bin 748 adına kayıtlara geçti. Böylece yabancılara konut satışı sabık yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 44 artışla 20 bin 488’e kazanmış oldu. Bu rakam sabık yılın aynı döneminde 14 bin 262 seviyesindeydi.

Sülale-haziran döneminde yabancılara İstanbul’üstelik 10 bin 108 hane satılırken, bu ili, 3 bin 990 ile Antalya, 1276 ile Ankara, 951 ile Mersin Ağacı, 584 ile Yalova strateji etti.

Bu dönemde en çok konutu 3 bin 70 adetle İran vatandaşları aldı. İranlıları, 3 bin 19 konutla Irak, 1759 ile Rusya, 1277 ile Afganistan, 726 ile Almanya vatandaşları izledi.

“Trabzon ve Samsun haziranda önce 10’a girdi”

Taşınmazlar Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yaptığı açıklamada, yabancılara satılan konutların haziranda almanak bazda yüzdelik 185, önce 6 ayda ise yüzdelik 44 arttığını belirterek, artışların sektöre moral olduğunu söyledi.

Döllenme süreciyle sosyal bağışıklığın kazanılması, pervaz trafiğinin ve turizmdeki performansın kademeli yükselmesinin taşınmazlar sektörüne etkilerinin müspet seyrettiğini dile getiren Akbal, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Haziranda yabancıların genişlik haddinden fazla hane satın aldığı 10 site sıralamasında Samsun ve Trabzon üstelik saha aldı. Eller yaz döneminde Türkiye’bile çabucak İstanbul, Antalya ve Muğla’ya değil, Samsun ve Trabzon gibi değişik bölgelere dahi yatırım yapıyor. Bu iki diyar özellikle oluşmak amacıyla Karadeniz kıran kentlerini, abuhava ve doğa koşulları tercih edilir kılıyor. Hele Orta Doğu ve Yıldız Afrika ülkelerinden gelen alıcılar için yeşil ve mavinin buluştuğu ayrımsız lokasyonda kayran düz bu kentler, göz fiyatlarının İstanbul, Antalya kabil şehirlere nazaran daha akla yatkın olması, ulaşımın rahatlığı ve şehir karmaşasının yaşanmaması, turizm merkezleri ve natür parklarının olması gibi özellikleriyle emlak, ev ve arsa alımı noktasında birlikte cazibedar.”

Akbal, Avrupa’dan Orta Şark’ya alıcıların çeşitlendiği bu dönemde Kanada’nın dahi listeye girdiğini, bunun sürpriz olmadığını, ilerleyen dönemlerde listede eskimemiş ülkelerin bile görülebileceğini sözlerine ekledi.

“İlk 6 aylık rakamlar sene sonu rekorunun habercisi”

Helmann Bina Umumi Heyet Başkanı Selman Ibdai ise haziranda bey rakamlarının 5 bin bandına yaklaştığını belirterek, 6 mahiye rakamın ise tarihte ilk kez 20 bini aşarak 20 bin 488 kendisine gerçekleştiğini söyledi.

Haziranda elan turizm sezonu kül başlamadan elde edilen bu başarının sektörü mutlu ettiğini dile getiren Özgün, “İlk 6 aylık rekor, yıl sonundaki rekorların de habercisi. Yaz mevsimi, turizm sezonunun ve uçuşların açılması, kısıtlamaların kalkması gibi etkenler sayesinde yıl sonu için bundan sonra beklentimiz yer beş altı 50 bin nüsha.” dedi.

Ibdai, Türkiye’nin bu sene yabancıya satıştan elde edeceği gelirin 7 milyar dolar olmasını beklediklerini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yabancıya satışta 2025 hedefi 20 milyar dolar. Hem satma rakamlarının hem bile gelirin artması amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Yabancıya taşınmazlar satışı ülkeye aracısız döviz kazandırması açısından haddinden fazla makro. Bu konuda Türkiye’nin akan açığının kapatılması, ocak kayran yabancıların konaklarken çok elan çok gider yaparak ekonomiye katkı sunması üzere haddinden fazla kebir avantajları var. Dünyanın anında seçme noktasından ev talebi var. Üreticiler olarak bu talepleri cevaplarken doğaya ve insana okkalı, yeşili mihrak noktasına kayran, yatay mimariye topluluk projeleri öne çıkarmalıyız.”

“Yabancıya satıştaki artım sektöre duygusal suyu oldu”

Özyurtlar Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Tamer Özyurt birlikte rakamların, yabancı yatırımcının ne olursa olsun Türkiye’ye bakış açısının değişmediğini, atılganlık duyduğunu gösterdiğini söyledi.

Döviz kurundaki artışın fiyatları yabancı yatırımcı açısından rabıt çeker hale getirdiğini dile getiren Özyurt, “Yabancıya satılan konutta artışın devam edeceğini öngörüyoruz. Bu, sektöre duygusal suyu oluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Atmaca birlikte bu dönemde gurbetçilerin markajına girdiklerini tabir ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Salgın, yerli yatırımcı büyüklüğünde yabancı yatırımcı ve gurbetçi beklentilerini bile tümüyle değiştirdi. Yabancı yatırımcı, yaşamını birlikte işini da ülkemize dayanmak istiyor. İzole ve güvenli hayat beklentisiyle da geniş balkonlu bahçeli, merkezi lokasyonlarda düz düzlük projelere yöneliyor. Turizm sezonunun tamam olarak açılması ve bu etkenler göz komutan rakamlarını henüz dahi yukarıya taşıyacaktır.”

“Yabancının konuta ayırdığı bütçe salgın öncesine göre yüzde 20 arttı”

Bahaş Ana Ortaklık Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır üstelik haziranda yerliye yapılan satıştaki düşüşün geçici olduğunu kaydederek, gelecekte gene artışa geçileceğini söyledi.

Keleş, “Alelhusus turizm sektörünün hareketlenmeye başladığı ve gurbetçilerin yurda giriş yaptığı şu dönemlerde mail gelecekle ilişik iyimser atılmak son etap realist bire bir tavır peki. Gurbetçilerin ilgisiyle toparlanma sürecindeki sektörün ibresi elan yukarıya dönecek.” diye konuştu.

İnsay Yapı Umumi Heyet Başkanı İhsan Çulhalık üstelik salgınla alay malay ev kabul etme tercihlerinde yaşanan değişimin, ecnebi yatırımcı ve gurbetçileri üstelik etkisi altına aldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

Yabancı yatırımcılar, salgın sonrasında eve kapanmaların ve doğaya özlemin etkisiyle geniş balkonu olan ve hele da bahçeli konutları tercih etmeye başladı. Bu format evlere temenni artışı, beraberinde envestisman bütçelerinin da fevk çekilmesine sebep oldu. Bize bölük ahzetmek üzere mevrut yatırımcıların yüzdelik 10’u ecnebi ve gurbetçilerden oluşuyor. Yabancının konut almak amacıyla ayırdığı envestisman bütçesi dahi müstevli öncesine göre yüzde 20 civarında artım gösterdi.

Konya’üstelik ‘deniz’ afiyet! Önce piknik sonra deniz hamamı…

Dünyada 3 bilyon 440 milyon dozdan çok aşı yapıldı

Etiyopya’dan rekor kahve ihracatı

Share: