Yabancıya konut satışı bildirme haddinden fazla Samsun ve Ankara’da arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, bağlanmış açıklamasında, hizmete alınan ahzüita merkezi (AVM) sayısına ve cirolarına bakıldığında, gelişigüzel sene efdal çoğalma görüldüğüne dikkati çekti.

Sonuç 5 yılda AVM cirolarının yüzde 120 artarak 60 milyar liradan 132 bilyon liraya çıktığını aktaran Palandöken, “Yine aynı dönemde AVM sayısı yüzde 27,5 artarak 323’ten 412’ye artık. Bu efdal biçimli artışa paralel olarak, esnaf sayısı 1 milyon 572 bin 473’ten 1 milyon 753 bin 213’e, esnaf gelişim yeri sayısı ise 1 milyon 693 bin 934’ten 1 milyon 886 bin 727’ye yükseldi. Bu birlikte kuralsız şekilde açılan AVM’lerin hızla büyürken, esnafın ise aksine aynı tahaccüm gösterdiğini bulutsuz ortaya koyuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

AVM’lerde berber dükkânı, güzellik salonu, dikişçi üzere az daha tamlık esnaf kollarında aksiyon özne dükkanlar olduğuna değinen Palandöken, bunların özlük servis araçlarıyla taksici, dolmuşçu kadar sürücü esnafın da ekmeğini böldüğünü belirtti. Bayramlar, özel günler kadar zamanlarda AVM’lerin sınırlanmış olması gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Yıl sonunda AVM sayısının 450’ye çıkacağı, 2023’te ciro hedefinin ise 200 bilyon lira olacağını öngörüyorlar. Mecmu esnafımızın ekmeğini yarıcı AVM’lerin açılış kapanış saatleri daraltılarak tekrar düzenlenmeli ve ayaklık haline getirilmeli. Esnafın arz haddinden fazla gelişim yaptığı saatlerde AVM’ler sınırlı olmalı. bununla birlikte esnafın en haddinden fazla aksiyon yapması gereken bayramlar, hususi günlerde dahi ziyaretçi akınına uğrayan yeniden AVM’ler oluyor. Ankara ve Antalya büyükşehir belediyeleri geçtiğimiz yıl bayramda AVM’lerin bağlı olacağına dayalı karar almıştı. Bu kararın birlik belediyelere kat sayı olmasını istiyoruz.”

Share: