Yabancıya konut satışında 2 sürpriz site

Ecnebi yatırımcıların 2019 yılı 1. çeyrek altın dönemi ile 2020 yılı 1. çeyrek altın döneminde Türkiye’bile gerçekleştirdikleri taşınmazlar alımlarını incelendi. Tapu Yabancı İşler Ofis Başkanlığı verilerine bakarak; 2019 yılı 1. çeyreğinde 1 milyon 898 bin 694 metrekare olan yabancıların taşınmazlar edinimleri 2020 yılı benzeri döneminde 3 milyon 035 bin 199 metrekare ulaştı.

EVA Taşınmazlar Valüasyon eliyle yapılan araştırmada  bölük satışı özelinde bakıldığında ise TÜİK yoluyla açıklayan verilere göre, skor bazında 2020 1. çeyrek altın sonu bakımından Türkiye genelinde, toplanmış 10 bin 948 nüsha hane satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının ayrımsız dönemine bakarak yüzdelik 13,8’lik benzeri artış sağlandı. Yabancılara satılan konutların toplanmış konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 1. çeyrek döneminde yüzdelik 3,8 iken bu ihtişam 2020 yılı tıpkı döneminde yüzdelik 3,2’ye geriledi.

GAYRİMENKULDE ÜRDÜN, KONUTTA İRAN İLK SIRADA

2020 yılı 1. çeyrek döneminde, yabancıların Türkiye genelindeki bütün hisseye çıkmış eden yüz ölçümü bazında yekpare taşınmazlar yatırımları incelediğinde,  önce sırada Ürdün meydan alıyor.  Bu kategoride bire bir eski yılın birincisi Suudi Arabistan’ın yerini düzlük Ürdün’ü dahi Filistin, Suudi Arabistan, Dominika, Irak, Şimendifer, Afganistan, Mısır, İran ve Amerika Mürekkep Devletleri izleme ediyor.

2020 yılı 1. çeyrek altın döneminde Türkiye genelinde yabancılara yapılan bütün bölük koca âdetinde ise İran geçmiş sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Filistin, Yemen, Azerbaycan, Almanya, Libya ve Çin takip etti.

YATIRIMDA KONYA, MANİSA, İSTANBUL İLK ÜÇTE

Bilcümle taşınmazlar cinsinden sunu çok tercih edilen iller özelinde alımlara baktığımızda ise bütün hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı önceki çeyreğinde yabancıların taşınmazlar yatırımlarında en çokça yeğleme ettiği el Konya olurken, Konya ilini sırası ile Manisa, İstanbul, Antalya, Edirne, Sakarya, Denizli, Muğla, Aksaray ve Bursa izledi.

İkinci umum online pazarda satışlar azaldı, fiyatlar yükseldi

Ünlü kolonya markası EST’ye yabancılardan katılma teklifi

Türkiye’nin ihracat menzili lacerem artırılabilir?

Share: